Európai Parlament;Európai Bizottság;unió;

2021-07-07 07:00:00

Fogytán az Európai Parlament türelme: eljárást kell indítani a korrupt kormányok ellen

Az Európai Parlament (EP) hónapok óta szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság szankcionálja a közösség pénzügyi érdekeit korrupt magatartásukkal veszélyeztető kormányokat. "Ennek véget kell vetni!" - jelentette ki Petri Sarvamaa finn néppárti képviselő az EP keddi ülésén.

Az Európai Bizottságnak legkésőbb októberben el kell indítania az első eljárásokat az uniós pénzekkel visszaélő és a jogállami normákat megszegő tagállamokkal szemben, másként az Európai Unió Bíróságán találja magát. Ezt a követelést tartalmazza az Európai Parlament friss jelentése, amelyet várhatóan csütörtökön fogadnak el a képviselők.

Az EP a jogállamisági feltételrendszert rögzítő rendelet januári megszületése óta állhatatosan szorgalmazza, hogy a végrehajtásával megbízott brüsszeli testület lépjen a sarkára, és szankcionálja a közösség pénzügyi érdekeit korrupt és tisztességtelen magatartásukkal veszélyeztető kormányokat. “A kisebbségeket elnyomják, a szabad médiát felvásároltatják a kormány oligarcháival, az igazságszolgáltatási rendszert pártpolitikai érdekek szolgálatába állítják, a független bírákat párthű bírákkal váltják fel. Mindezt az EU adófizetőinek pénzéből! Ennek véget kell vetni!”, summázta sok kollégája véleményét a jelentésről tartott kedd délelőtti plenáris vitában Petri Sarvamaa finn néppárti képviselő, a dokumentum egyik szerzője.

Az Európai Bizottság azonban több mint hat hónapja kivár a rendelet alkalmazásával, híven az Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök által nyomás alá helyezett állam- és kormányfői grémiumnak tett tavaly decemberi ígéretéhez. Az EP jogellenesnek tartja, hogy az Ursula von der Leyen vezette testület behódolt a tagállami vezetőknek, és június végén elindította a folyamatot, amelynek bírósági per lehet a vége. Johannes Hahn költségvetési biztos a keddi parlamenti vitában ezért is sietett leszögezni, hogy a Bizottság ősszel elküldi az első hivatalos és nem-hivatalos értesítéseket azoknak az országoknak, amelyekben aggodalomra okot adó fejleményeket tapasztalnak. A politikus azzal magyarázta a késlekedést, hogy a biztosi testületnek alaposan fel kell készülnie az előírások alkalmazására.

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő rövid felszólalásában azt tartotta szükségesnek hangsúlyozni, hogy Magyarországon nagyobb szabadságban élnek az emberek, mint sok nyugati országban, és a magyarokat nem lehet sem térdre kényszeríteni, sem kiéheztetni.