megfigyelés;Majtényi László;lehallgatás;kémprogram;

2021-07-22 06:40:00

Majtényi: az Emberi Jogok Európai Bírósága már 2016-ban kimondta, nem elfogadható a magyar rendszer

Hatékony bírói jogvédelmet kellene biztosítani a titkos megfigyelések ellen.

– Hiába mondja azt a belügyminiszter vagy az igazságügyi miniszter, hogy nem történt semmilyen jogellenes információgyűjtés, az igazság az, hogy ezt nem ők döntik el. Erről csak a tényállás ismeretében lehet döntést hozni – nyilatkozta a Népszavának Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKINT) elnöke, egykori adatvédelmi biztos arra a hírre reagálva, mely szerint a magyar kormány az NSO izraeli cég Pegasus nevű kémprogramjával figyelhetett meg ellenzéki politikusokat, újságírókat, üzletembereket. A kormány egyelőre nem erősítette meg, de nem is cáfolta egyértelműen, valóban megvették-e, használták-e a kémprogramot.

Majtényi arra is emlékeztetett, 2016-ban az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, az a magyarországi rendszer, amely miniszteri engedélyezéshez köti állampolgárok titkos lehallgatását, megfigyelését, sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, ennek ellenére törvénymódosításra azóta sem került sor. A strasbourgi ítélet arra is kitért, hatékony bírói jogvédelmet kellene biztosítani a titkos megfigyelések ellen, de az EKINT elnöke szerint ennek épp az ellenkezője történt: a jogvédelmi intézményrendszert teljesen kikapcsolták.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatal (NAIH) elnöke ugyan indíthatna azonnali vizsgálatot a Pegasus-ügyben, ami több kérdést tisztázhatna, erre viszont még várni kell, a NAIH vezetője, Péterfalvi Attila ugyanis a Népszava megkeresésére kijelentette: augusztus 3-áig szabadságon van, és csak ezt követően dönt egy esetleges vizsgálat megindításáról. Majtényi László ezt nevetségesnek tartja, hiszen a NAIH elnöke – ahogy az újságírónak is nyilatkozott – a kollégáival is felvehetné a kapcsolatot telefonon vagy bármilyen más módon, és elrendelhetné a vizsgálat megindítását.

Az Infotörvény alapján viszont még erre sem lenne szükség, az ugyanis kimondja, hogy az elnök távollétében az elnökhelyettes – jelenleg Szabó Endre Győző – gyakorolja az elnök hatásköreit, így ő is indíthatna vizsgálatot. Érdeklődtünk a NAIH-nál, erre sor kerülhet-e, de cikkünk írásáig nem kaptunk tájékoztatást.