sikkasztás;Vatikán;államtitkárság;Ferenc pápa;Harrods;

2021-07-27 08:00:00

Történelmi eljárás kezdődik a Vatikánban

Igazi premier színhelye lesz a Vatikán: volt bíboros kerül bíróság elé.

Soha ilyen magasrangú személy nem került a vádlottak padjára. Az egykor nagyhatalmú Angelo Becciu volt államtitkárhelyettest és kilenc másik személyt hallgatják meg az ítészek egy sikkasztási botrány kapcsán, mert a gyanú szerint jótékonysági pénzeket használtak fel egy balul elsült londoni ingatlanvállalkozásra. A Ferenc pápa által tavaly elbocsátott Becciut a sikkasztás mellett hivatali visszaéléssel is vádolják. A vádlottakra börtönbüntetés vagy súlyos pénzbírság vár, ha bűnösnek találják őket. Az ügy rendkívüli módon felháborította a pápát, aki rögtön megválasztása után átfogó harcot ígért a korrupció ellen, és fokozta a Vatikán pénzügyeinek felügyeletét, amelyet évtizedek óta botrányok öveznek.

Becciut ma kívánja meghallgatni a bíróság, a kérdések azonban várhatóan technikai jellegűek lesznek, és a Vatikáni Múzeumok rögtönzött tárgyalótermében tartott bírósági tárgyalást a nyári szünet utánra halaszthatják. Nem volt világos, hogy a bíborosi birétumától megfosztott Becciu jelen lesz-e a meghallgatáson.

Az ügyet kétéves vizsgálat előzte meg és mintegy 500 oldalas vádirat született. A nyomozás során arra keresték a választ, hogy az Államtitkárság hogyan kezelte hatalmas vagyonát és kik tudtak a rendkívül rosszul sikerült, 350 millió eurós londoni befektetésről. Két londoni székhelyű olasz pénzember vett részt a 17 000 négyzetméteres épület megvásárlásában. Egy a Chelsea negyedben található volt Harrods raktárról van szó, amelyet luxuslakásokká akartak átalakítani: Gianluigi Torzi és Raffaele Mincione ellen sikkasztás, csalás és pénzmosás miatt emeltek vádat.

Mivel az épületet áron felül vásárolták meg, a Szentszék szerint az ügylet jelentős veszteséget jelentett. A Vatikánt egész egyszerűen átverték, s erről állítólag Becciu is tudott. A vásárlás első része ugyanis akkor történt, amikor Becciu az államtitkárság második számú vezetője volt, és a költségvetésért felelt. 2013 és 2014 között az államtitkárság több mint 200 millió dolláros kölcsönt vett fel, főként a Credit Suisse-tól, hogy Mincione luxemburgi alapjába fektessen. Ennek fele a londoni ingatlanok egy részének megvásárlására ment el. A maradékot tőzsdei befektetésekre fordították, de Mincione ezt magas kockázatú vállalkozásokra használta fel. A Szentszéknek nem volt ráhatása, hogy hová ment a pénz és 2018-ban megpróbált visszalépni ezektől az ügyletektől.

Az ügyészek azt állítják, hogy a Vatikán legfelsőbb hierarchiája – beleértve a pápával szövetséges Pietro Parolin bíborost, Becciu főnökét – támogatta a londoni vállalkozást, anélkül, hogy az illetékesek tudták volna, mi folyik ott. Becciu tagadja, hogy bármi rosszat tett volna, azt állítja, összeesküvés áldozata lett.