megfigyelés;Igazságügyi Minisztérium;Pegasus;

2021-08-07 10:13:22

Felpörgött a titkos megfigyelés: Varga Juditék több mint 900-at engedélyeztek július közepéig

Idén, a Pegasus-botrány kirobbanásáig 928 nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtést hagyott jóvá az igazságügyi miniszter, majdnem annyit, mint 2015-ben egész évben - írja a hvg.hu.

Minden korábbinál több, átlagosan csaknem napi 5 esetben engedélyeztek idén nyár közepéig nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtést az Igazságügyi Minisztériumban. Ez július 19-ig összesen 928 jóváhagyott titkosszolgálati kérelmet jelent – derült ki a portál közérdekű adatigénylésére a tárcától kapott válaszból.

A Pegasus-botrány kirobbanásának másnapján kérték ki az addigi adatot, mivel az ügyben nyilvánosságra került első hírek alapján a korábbi években ilyen, miniszteri engedélyhez kötött titkos információgyűjtés során figyelhették meg egy mobiltelefonra települő alkalmazás segítségével az Orbán-kormány több kritikusát, civileket és újságírókat is. 

A július 19-ig jóváhagyott engedélyek csaknem ezres száma azt mutatja, hogy idén igencsak megszaporodtak a nemzetbiztonsági célú megfigyelések. A nyár közepéig kis híján annyi ilyet hagytak jóvá az Igazságügyi Minisztériumban, mint 2015-ben egész évben. Tavaly 1285 információgyűjtést engedélyeztek, amelyet akár már október 4-én elérhetik. Év végére pedig meglehet az 1700 jóváhagyó aláírás is.

A tavalyi 1285 engedély még nem is sok, mivel a koronavírus-járvány csúcsévében, 2020-ban kissé visszaesett a nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtések száma. Előző évben, 2019-ben még 1340 ilyen eset volt, és 2018-ban sem sokkal kevesebb, 1282. Igazán az évtized közepétől lőttek ki a számok: a 2015-ös 1038 után 2016-ban 1151, 2017-ben pedig már 1256 engedélyt adtak ki. 

A parlament Honvédelmi Bizottsága mellett a legilletékesebb Nemzetbiztonsági Bizottság is vizsgálná a megfigyelési ügyet, ám a témában összehívott rendkívüli ülést távolmaradássukkal bojkottálták a kormánypárti tagok. Így Pintér Sándor belügyminiszter is hiába ment oda, hogy – korábbi ígéreteinek megfelelően – zárt ülésen adjon tájékoztatást a testületnek.

A Pegasus-ügyben az ügyészség nyomozást rendelt el, miután az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának jobbikos elnöke Stummer János, valamint Kálmán Olga, a DK politikusa is feljelentést tett. Az ügyben több beadvány is érkezett továbbá a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), melynek elnöke, Péterfali Attila szintén megindított egy vizsgálatot.