A Barcelona és Lionel Messi elképesztően sokat köszönhet egymásnak, a 21 éven át tartó gyümölcsöző kapcsolat azonban a napokban véget ért, az argentin játékosnak önhibáján kívül kellett távoznia a katalán labdarúgóklubtól.
Az argentin fiúcska már gyermekként lenyűgöző dolgokra volt képes, ám hamar kiderült, hogy hormonális betegségben szenved, magassága elmaradt a kortársaitól. Tízévesen csak 125 centiméter volt, az orvosok pedig költséges injekciókúrát javasoltak számára. Mindezt a szülők nemigen engedhették meg maguknak, mint ahogyan Messi akkori klubja, a Newell's sem. A család számára kapóra jött, hogy a Barcelona vállalta a havonta 900-1000 dollárba kerülő kezelést.
Messi a La Masia lakója lett, néhány évvel később pedig már a felnőtt csapatban is bemutatkozott. A többi már történelem: 21 év alatt négyszer megnyerte a Bajnokok Ligáját, hat-hat Aranylabda és Aranycipő, nyolc spanyol gólkirályi cím, és 672 gól áll a neve mellett.
A bolha becenevet viselő játékost időről időre összeboronálták más klubokkal, ő azonban kitartott a katalán együttes mellett. Ennek hátterében állhat a gyermekkori segítség viszonzása, de pénzügyileg nem járt rosszul, szerződése lejártáig ő volt a világon a legjobban kereső futballista.
Egy évvel ezelőtt sokkal valószínűsíthetőbb volt Messi távozása, augusztusban benyújtotta távozási kérelmét. A klub aztán a koronavírus-járvány okozta csúszásba kapaszkodott, sikeresen. Messinek ugyanis júniusban kellett volna jeleznie szándékát, abból kiindulva, hogy a spanyol és az európai futballszezon rendszerint májusban ér véget. A világjárvány miatt azonban tavaly ezek kitolódtak júliusra, illetve augusztusra. A klub szerint így Messi a határidőn túl jelzett, hiszen konkrét hónapot írtak a szerződésbe, nem pedig szezon utáni időszakot, így az ingyenes távozás helyett ragaszkodtak a 700 millió eurós kivásárlási árhoz, amelyet nem meglepő módon senki nem fizetett ki.
A Barcelonánál az év elején új elnököt választottak, kikerült a képből Josep Maria Bartomeu, akit jóformán Messi buktatott meg, így az argentin játékos szívesen szerződést hosszabbított volna. Igen ám, de a klub az évek során pocsék anyagi helyzetbe került, a koronavírus-járvány pedig csőd közeli állapotot eredményezett.
A Barcelonának nincsen konkrét tulajdonosa, s nem is gazdasági vagy részvénytársaság formájában működik, hanem egy egyesület, amelynél a pártoló tagok, a tagsági díjat fizető személyek az úgymond tulajdonosok. Ők azok, akik bele tudnak szólni a klub döntéseibe, szavazati joguk van és más előnyöket élvezhetnek. A tagság időről-időre elnököt választ, március óta újra Joan Laporta tölti be ezt a pozíciót. Az érdekes helyzetnek köszönhetően, nem mindig a piaci racionalitás érvényesült a klubnál, sokkal inkább a szurkolói igényeknek való megfelelés, újabb és újabb sztárigazolások és a velük elért eredmények tudják az elnököt a székében tartani.
Igen ám, de az évek során a fizetések elszálltak, a koronavírus-járvány időszaka alatt pedig jócskán túlmutattak a bevételeken. Hiába rendelkezik a Barcelona a legtöbb bevétellel, a katalán klub görgeti maga előtt a legtöbb adósságot, több mint egymilliárd eurót.
A La Liga fizetési sapkája pedig a Barcelonát érinti igazán érzékenyen. Ez a rendszer 2013 óta működik a spanyoloknál, azonban a tömött lelátóknak és egyéb bevételeknek köszönhetően mindig bírtak annyi bevétellel, hogy ne legyen gond fenntartani az drága játékosaikat.
Most viszont a Barcelonának 200 millió euróval kell csökkentenie a béreket, a játékosok viszont nem igen mutatnak fogékonyságot arra, hogy kevesebb pénzzel is beérjék. Messi ezzel szemben állítólag önként felajánlotta, hogy felezzék meg fizetését, ám akkor is jócskán a fizetési sapkán felül maradt volna a klub, így Laporta nem kockáztatott, elállt az egyezségtől. A Barcelona azonban még így sincs kint a vízből.
Messit kedden délután már a párizsi repülőtéren kapták lencsevégre, a francia L'Equipe úgy tudja, a Paris Saint-Germain mindenben megállapodott az argentin csatárral, aki az orvosi vizsgálatok után kettő plusz egyéves szerződést ír alá. A PSG szerda 11 órára sajtótájékoztatót hívott össze, ekkor mutatja be új szerzeményét.