A Greenpeace Magyarország júliusban levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy - különös tekintettel a Fertő tónál folyó kormányzati luxusberuházásra - lépjen fel a természetpusztító beruházások ellen - hívja fel a figyelmet közleményében a civil szervezet. Nagy István agrárminiszter erre küldött augusztusi válaszában - a Greenpeace szerint - úgy véli: az, hogy a Fertő tó partján egy hatalmas, összefüggő, természetes élőhelyet lebetonoznak, majd a területen szállodát, fedett sportkomplexumot, autóparkolót, apartmanházakat és kikötőket építenek, semmiféle természetkárosítással nem jár. A miniszter által hivatkozott szakértők és testületek kormányfüggetlensége a zöldszervezet szerint megkérdőjelezhető.
A Greenpeace szerint a valótlanságokat is tartalmazó levél minden, a természetet kicsit is ismerő ember számára megdöbbentő. Viszontválaszukban azt kéri az agrárminisztertől, hogy hozza nyilvánosságra a területen végzett természetvédelmi vizsgálatok módszertanát és eredményeit. Így azt is, hány füsti fecske fészkelt az azóta lebontott cölöpházakon, illetve ehhez képest a beruházó által kihelyezett "fecskehotelekben".
A Greenpeace Magyarország Orbán Viktornak írt levelében is felhívta a figyelmet az egyre szárazabb hazai éghajlatra. Az itteni átlaghőmérséklet már 1,4 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodást megelőző időszakét, ami a világátlagnál magasabb érték. Az elmúlt hét évben 37, azelőtt egészséges folyóvizünk került a kiszáradás szélére. Száz év alatt a Duna-Tisza közén mintegy ezer kisebb-nagyobb tó tűnt el. Felszíni vizeinknek csak mintegy ötöde nevezhető jó állapotúnak. Folyóink természetes árterületének több mint 90 százaléka elpusztult. A kormány mégsem tesz valódi erőfeszítéseket a gazdálkodás átalakítására, vizeink megtartására, természeti értékeink védelmére - vélik. A Balatonnál, a Fertő tónál, a Tatai Öreg-tónál és a Velencei-tónál tervezett nagyberuházások az élőhelyek lebetonozásával szintén páratlan természeti értékeket pusztítanak el.
A Greenpeace változatlanul a Fertő tavi luxusberuházás azonnali leállítását követeli a kormánytól - idézik biodiverzitási kampányfelelősüket, Rodics Katalint. A közpénzek elherdálása nem a helyben élők, nem a teljes magyar lakosság érdekét, hanem egy szűk, gazdasági elit további kényelmét és gazdagodását szolgálja. Ezzel mindannyiunk közös vagyonát, természeti kincseinket pusztítják el - szögezte le a civil szervezet szakértője.