Egységes Oroszország Párt;Vlagyimir Putyin;csalások;orosz választások;

- Putyin ezt a választást is megoldotta

A hatalom pártja, az Egységes Oroszország az állítólagos voksok felével is megszerezte a kétharmadot. Az igazi ellenzék hiányából a kommunisták profitáltak.

A Kreml sikerrel teljesítette a maga elé kitűzött célt, Vlagyimir Putyin elnök Egységes Oroszország pártja megőrizte kétharmados alkotmányozó többségét a dumában. Igaz, ehhez a független megfigyelők szerint még a valódi ellenzék hiányában is tömeges csalásra volt szükség. A hatalmat a közvélemény-kutatások alapján csak a lakosság negyede-harmada támogatja, így „természetes” úton aligha jöhetett ki a pártlista 50 százalék körüli eredménye, amely így is elmarad a 2016-os 54 százaléktól. A választási bizottság szerint országszerte tizenkét helyen fordult elő, hogy valakik előre kitöltött szavazólapokkal tömték ki az urnát – nem világos, hogy ide sorolják-e például Csecsenföldet, ahol a véres kezű Ramzan Kadirov a szavazatok 99.7 százalékával nyerte meg az egyidejűleg tartott elnökválasztást. A Golosz nevű, „külföldi ügynökké” nyilvánított civil választási megfigyelő szervezet mindenesetre több mint 4500 rendellenességről számolt be, nem beszélve a „beépített” csalási lehetőségekről, például az erre rendelkezésre álló két éjszakáról, amikor a hatalom emberei hozzáférhettek a nyitott urnákhoz. Szentpéterváron vasárnap este a rendőrök elvittek több független választóbizottsági tagot, miután néhány választókörzetben „sportos testalkatú fiatalemberek” jelentek meg, közölve, hogy ők is bizottsági tagok lennének, bár erről nem volt semmilyen igazolásuk.

A részvétel országosan 50 százalék körül alakult, bár a pontos szám kétséges, mert több nagyvárosban az interneten is lehetett szavazni és nem világos, hogy hány ember élt a lehetőséggel. Hétfőn délután még nem hozták nyilvánosságra a moszkvai online eredményt, jóllehet a hírek szerint már négyszer átszámolták az adatokat. A kommunisták máris bejelentették, hogy nem fogadják el a moszkvai internetes voksolást és tiltakozó rendezvényekre készülnek. Emiatt hétfőn délután a rendőrség kordonnal vonta körül a Puskin tér egy részét.

A valóban ellenzékinek tekinthető politikai erők teljes kizárásából a jelek szerint a 7-8 százalékot javító, mintegy 19 százalékos listás eredményt elért Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja profitált. Tiltakozásként a liberális nézeteket vallók közül is sokan rájuk szavaztak, amiben szerepe lehetett a börtönben lévő korrupcióellenes aktivista, Alekszej Navalnij munkatársai által kifejlesztett „okos szavazás” applikációnak is, pedig azt az orosz hatóságok követelésére az utolsó pillanatban az Apple és a Google is eltávolította a kínálatából.

A Vlagyimir Zsirinovszkij nevével fémjelzett, nevével ellentétben ultranacionalista, Liberális Demokrata Párt lett a harmadik, nem egészen 7 és fél százalékkal, a tőle alig valamivel elmaradó Igazságos Oroszország – Hazafiak az Igazságért a negyedik és alighanem elérte az 5 százalékos küszöböt az Új Emberek nevű, az üzleti élet egyes résztvevői által támogatott képződmény is. A hatalompárti (másmilyen nincs) tévék esti műsoraiban egyedül ez utóbbit lengte körül gyanakvó bizonytalanság – a másik négy pártról mindenki tudja, hogy mire lehet számítani.

A 450 tagú duma fele az egyéni körzetekből kerül ki. Ezekben szinte tarolt az Egységes Oroszország, amelynek jóval több képviselője lesz az alkotmányozáshoz szükséges 300-nál. Ez megnyitja az utat a hamarosan 69 éves Putyin 2024-ben esedékes újraválasztása előtt.

A külügyminiszter állítja, a nemzetközi liberális mainstream képmutató, mert kioktatnak minket arról, hogyan kell demokráciát csinálni, mennyire fontos a véleményszabadság, közben pedig ez a legkirekesztőbb ideológiai irányzat, amellyel ha valaki nem ért egyet, azt azonnal megbélyegzik.