Törölték a Seychelle-szigeteket, a Nagy-Britannia tengerentúli területének számító Kis-Antillák szigetcsoporthoz tartozó Anguilla szigetet, valamint a szintén a Karib-térségben található Dominikai Közösséget az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek uniós jegyzékéből – közölte kedden az uniós pénzügyminisztereket tömörítő tanács (Ecofin). A testület luxembourgi ülésén felülvizsgálta és frissítette a listát.
A döntést azzal indokolták, hogy a három felsorolt ország, illetve terület már a közösen kitűzött határidő előtt sikeresen végrehajtotta mindazokat a reformokat, amelyek szükségesek a jó adóügyi kormányzás uniós elveinek való megfeleléshez.
A listán kilenc joghatóság: Vanuatu, Szamoa, az Egyesült Államok fennhatósága alatt álló Amerikai Szamoa, Trinidad és Tobago, Palau, Panama, Guam, Fiji (Fidzsi-szigetek), valamint a Virgin-szigetek továbbra is szerepel, mert a tanács indoklása szerint ezek a joghatóságok nem hajtották végre azokat az adóreformokat, amelyekre kötelezettséget vállaltak. Ezek az országok, illetve területek nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi irányításról, vagy pedig nem teljesítették határidőre az uniós kritériumoknak való megfeleléshez szükséges reformok végrehajtására tett vállalásaikat.
A Népszava korábban összeállítást készített a hazai offshore-helyzetről, amely szerint évek óta mérséklődik az adóparadicsomi cégek tulajdonában álló hazai vállalkozások száma, azonban ez csak látszólagos, mert csak finomodott a közteher-elkerülés. A cikk szerint az offshore-kapcsolódású hazai cégek kedvence a jegyzékben nem is szereplő Ciprus, Egyesült Arab Emírségek és – a most az uniós listáról levett – Seychelle-szigetek.
Az uniós testület kiemelte, hogy Costa Rica, Hongkong, Malajzia, Észak-Macedónia, Katar és Uruguay még nem felelnek meg az összes nemzetközi adózási szabványnak, de elkötelezték magukat az adóügyi jó kormányzás elveinek végrehajtása mellett. Továbbá Ausztrália, Szváziföld és a Maldív-szigetek minden adóügyi kötelezettségét teljesítette, ezért ezeket az országokat el kell távolítani a dokumentumból.
Arra is emlékeztettek: a legutóbbi, februári felülvizsgálat alkalmával a tanács felkérte Törökországot, hogy hárítsa el az adóügyi információcsere akadályait és aktiválja automatikus információcsere-kapcsolatát mind a 27 uniós tagállammal. Annak ellenére, hogy azóta számos előrelépés történt, további intézkedésekre van szükség Ankara részéről.