Idén az Art Market Budapest a korábbi helyszínéről – a Millenáris Parkból – a főváros szívébe, a Bálna Budapestbe költözött, ahol négy kontinensről százhúsz galéria mutatkozik be több mint ötszáz művész több ezer munkájával. – Az új helyszín számos előnye közül az egyik, hogy az eddiginél nagyobb, mintegy hétezer négyzetméteres területet biztosít kiállítóink számára – mondta lapunknak Ledényi Attila alapító-igazgató, hozzátéve, azért is esett a választás az új helyszínre, mert a Bálna emblematikus Duna-parti épülete és annak környéke jelentősen bővíti a vásárhoz kapcsolódó kulturális, turisztikai, sőt, gasztronómiai infrastruktúrát.
Az igazgató szerint a vásár iránti érdeklődés a pandémia ellenére növekedett, az elmúlt években pedig olyan régiók felé is nyitott, amelyek Európán belül még nem kapnak kellő figyelmet. Így több ország – mint Libanon vagy Finnország – idén szerepel a mustrán először, és erős a latin-amerikai jelenlét az argentin, kolumbiai és chilei galériáknak köszönhetően.
– A globális képzőművészetben egyre inkább teret nyernek a regionális együttműködések – mondja az alapító. Az Art Market Budapest ennek a trendnek az erősítése érdekében helyezi idén középpontba a visegrádi országok művészetét, így Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát hívta vendégül, és a közép-európai tematika köré Visegrad Contemporary néven szervez művészeti fesztivált. – Utóbbi keretében a számos program között a négy ország művészeti egyetemeinek végzős fotóművész hallgatói diplomamunkáiból is bemutatunk egy különleges válogatást a Bálna épületében New Visegrad Photography címen – mondja Ledényi.
A Bálnában a vezető magyar galériák is erős felhozatallal készültek. A Várfok Galéria például az idén százéves Françoise Gilot előtt tiszteleg, az acb Galéria Bak Imre Ünnep című, 1969-es festményét is elhozta, a Vintage Galéria Maurer Dóra munkáiból válogat, míg a Missionart az Iparterv-generáció több képviselője – Hencze Tamás, Keserü Ilona, Lakner László és Nádler István – művét hozta el. A vásáron továbbá olyan újabb magyar galériák is részt vesznek, mint a Szikra, a Nagyházi Contemporary vagy a Resident Art, ami az alapító szerint jól jelzi, hogy a magyar piac sikeresen vészelte át a karantén-időszakot.
– A vásáron belül ma már meghatározó brandként működik az Art Photo Budapest is – mondja Ledényi Attila, kiemelve, a vásár 2014-ben létrehozott fotószekciója Közép- és Kelet-Európában az egyetlen nemzetközi fotóművészeti vásár. A Bálnában ez a kiállítási komponens külön szintet kapott, ahol többek között kiemelt szakmai partnerként a Robert Capa Központ mutatkozik be két standon a Robert Capa: A tetten ért halál és a Tisztaszoba című kiállításokkal, míg színes szakmai programok is várják a látogatókat – csütörtökön például az Art Photo Budapest keretében a londoni Sotheby’s aukciósház fotóigazgatója, Brandei Estes tartott tárlatvezetést.
Emellett a rendkívül széles fotóművészeti választékból két sztárfotóst is érdemes kiemelni: a New Yorkból nemrégiben hazaköltözött divatfotós, Tombor Zoltán szuggesztív erejű képeit, valamint Petra Collins magyar felmenőkkel rendelkező kanadai fotós színpompás modellfotóit.
Az Art Market Budapest idén a dizájnhoz is kapcsolódik. – A formatervezés és a képzőművészet közti határvonalak ma már szinte elmosódnak – mondja Ledényi Attila, aki szerint a két műfaj közönsége egymáshoz jól kapcsolható. A két terület így kölcsönös előnyökre számíthat azzal az együttműködéssel, amelynek keretében a Bálna földszintjén a Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében 360 Design Budapest címmel látványos kiállítás látogatható.
Aki pedig nemcsak nézni szeretné a művészetet, de előadást is hallgatna róla, az látogasson el az Inside Art konferencia eseményeire, melyek közül szombaton a kulturális infrastruktúra-fejlesztések, míg vasárnap a fotográfiának a történelmi események feldolgozásában játszott szerepe kerül előtérbe.
Infó:
Art Market Budapest
Bálna Budapest, IX. kerület, Fővám tér 11-12.
Nyitva október 10-ig
11.00-19.00