Vidnyánszky Attila;SZFE;

2021-11-11 08:40:00

Tovább nőtt az SZFA gömböce

Újabb ingatlanok kerültek a Színház- és Filmművészeti Egyetemet működtető alapítvány birtokába.

November 9-én megszavazta a Parlament azt a törvényt, amelynek tervezetét a Magyar Színházi Társaság (MSZT) még szeptemberben úgy jellemezett: történelmi jelentőségű bűn. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) I. kerületi, Krisztina körúti épülete, a hozzá tartozó Bajor Gizi Színészmúzeum eddig állami tulajdonban lévő, a XII. kerületi Stromfeld Aurél út 16. szám alatt található épülete – valamint a színészmúzeum mellett, egy külön helyrajzi számon lévő beépítetlen terület – a Színház és Filmművészetért Alapítvány (SZFA) tulajdonába került. A Bajor Gizi Színészmúzeum kivételével a másik kettő ingatlan eladható. Az OSZMI néhány éve már elvesztette önállóságát, a Petőfi Irodalmi Múzeum fennhatósága alá került, de továbbra is állami kézben volt, egy múzeumi, kutatóintézeti rendszer része maradt. 

Ezek az épületek „képletesen és morálisan nem csupán az állam, de a teljes színházi szakma tulajdonában állnak. Jelentőségük túlmutat az épületeken” – indokolta korábban az MSZT Elnöksége, miért tartja történelmi jelentőségű bűnnek, hogy a Vidnyánszky Attila által vezetett alapítvány tulajdonába kerültek az épületek. A szervezet szerint a XII. kerületben lévő múzeum, a villaépület környezeti egysége sérülne, ha a beépítetlennek minősített területet leválasztanák róla. Lapunk úgy tudja, e területen épülhet fel a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új campusa. Amennyiben pedig az OSZMI gyűjteménye idekerülne, úgy a Krisztina körúti épület „feleslegessé” válna. (A Krisztina körút ingatlanjainak négyzetméter árai 750 ezer forinttól 1,3 millió forintig terjednek.) 

Ez utóbbi feltételezést ugyanakkor gyengíti (?) az a tény, hogy az OSZMI Krisztina körúti épületében nemrégiben fejeződött be egy több tízmilliós beruházás, melynek során a korábban használhatatlanná vált hátsó szárny modernizációjával és rekonstrukciójával egy XXI. századi minőségű raktárrészleget alakítottak ki, amely a magyar színházi emlékezet biztonságos megőrzését szolgálja.

Az OSZMI igazgatója, Bodolay Géza – aki 2020 novembere óta az SZFE Sinkovits Imre Színházművészeti Intézetének vezetője is – lapunknak korábban állította: tudomása szerint senki nem tervez semmiféle akciót az ingatlanokkal. Az SZFE alapítványa egyébként korábban már kapott oktatásra használt állami tulajdonú ingatlanokat: a VIII. kerület, Szentkirályi utcai egyetemi épületet, a Vas utcai, egykori Ódry színpadnak is helyet adó ingatlant, egy VII. kerület, Akácfa utcai kollégiumi ingatlant, valamint a Rákóczi úti, Uránia Nemzeti Filmszínháznak is otthont adó ingatlant. Az alapítvány megkapta az Urániát működtető Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. üzletrészeit is.   

A november 9-én elfogadott törvény mindezek mellett ingyenes vagyonjuttatásként az SZFA tulajdonába adta a vidéki színházelőadásokért felelős Déryné Programot lebonyolító céget, a Déryné Művészeti Nonprofit Kft.-t is. A Déryné Program elindulását múlt év márciusában, néhány nappal azelőtt jelentette be Vidnyánszky Attila főigazgató a Nemzeti Színházban, hogy a pandémia miatt a színházakat bezárták. A program alapvetően színházi előadásokat utaztat vidékre, e projekt felügyelete és koordinálása eddig a Nemzeti Színházon belül zajlott.

A Déryné Program a létezéséről azonban már 2019 decemberében lehetett értesülni, miután egymilliárd forint taopótló támogatást kapott az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőtől. A program saját, tizennégy fős társulatot is életre hívott. A Déryné Társulat idén többek között Herczeg Ferenc Déryné ifjasszony színművét Vidnyánszky Attila rendezésében, Herczeg Ferenc Kék rókáját Szabó Sebestyén László rendezésében mutatta be, az Erzsébet táborokban, öt különböző produkciót játszott huszonnégy alkalommal.