A Magyar Színházi Társaság (MSZT) a sajtóból értesült arról a törvénytervezetről, amit a napokban nyújtottak be az Országgyűlésnek. Ennek értelmében az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) és a hozzá tartozó Bajor Gizi Színészmúzeum eddig állami tulajdonban lévő épülete – valamint a színészmúzeum mellett egy külön helyrajzi számon lévő, beépítetlen terület – a Színház és Filmművészetért Alapítvány (SZFA) tulajdonába kerülne, azzal, hogy a Bajor Gizi Színészmúzeum kivételével a másik kettő eladható.
„Eddig is fenntartással figyeltük az állami tulajdon alapítványi vagyonként történő kiszervezését, de történelmi jelentőségű bűnnek érezzük olyan épületek esetében, melyek képletesen és morálisan nem csupán az állam, de a teljes színházi szakma tulajdonában állnak. Jelentőségük túlmutat az épületeken” – írta az MSZT Elnöksége lapunknak eljuttatott állásfoglalásában. A szervezet szerint bár a XII. kerületben lévő múzeum a Stromfeld Aurél út 16. szám alatt található, a villaépület környezeti egysége sérülne, ha a beépítetlennek minősített területet leválasztanák róla. A társaság szerint az OSZMI Krisztina körúti épülete legalább ilyen fontos helyszín, itt már muzeológiai értékekről beszélünk. Ahogy írják, nemrégiben fejeződött be az épületben egy több tízmilliós beruházás, melynek során a korábban használhatatlanná vált hátsó szárny modernizációjával és rekonstrukciójával egy XXI. századi minőségű raktárrészleget alakítottak ki. Ezzel a korszerűsítéssel az állam sokéves adósságát törlesztette, biztosítva a magyar színházi emlékezet biztonságos megőrzését. Ami az ingatlan értékét illeti, a Népszava az Otthon Centrum Ingatlaniroda egy tanácsadójától megtudta, hogy a Krisztina körút ingatlanjainak négyzetméter árai 750 ezer forinttól 1,3 millió forintig terjednek.
A Magyar Színházi Társaság szerint további aggodalomra ad okot, hogy nem egyértelmű, pusztán az ingatlanvagyon vagy a teljes fenntartói jogkör kerül-e az Alapítványhoz. Amennyiben fenntartóváltásról is szó van, a jövőre hetven éves intézmény múzeumszakmai felügyelete, illetve az OSZMI által kezelt műkincsvagyon tulajdonosi jogainak gyakorlása sem tisztázott, és nem megnyugtató.
Az OSZMI néhány éve már elvesztette önállóságát, a Petőfi Irodalmi Múzeum fennhatósága alá került, de továbbra is állami kézben és egy múzeumi, kutatóintézeti rendszer része maradt.
Bodolay Géza, az OSZMI igazgatója (aki 2020 novembere óta az SZFE Sinkovits Imre Színházművészeti Intézetének vezetője is) – lapunknak úgy fogalmazott, hogy bár az OSZMI tagja a Magyar Színházi Társaságnak, annak vezetősége az intézetet ebben az ügyben sajnálatos módon semmilyen formában nem kereste meg. A levélre úgy reagált, hogy tudomása szerint senki nem tervez semmiféle akciót az ingatlanokkal. Ahhoz előbb fel kellene épülnie az új egyetemi kampusznak, de ez sem érinti magát a Bajor Gizi Múzeumot. – Amúgy igen furcsa, hogy némelyek állandóan ingatlan-ügyeket vélnek felfedezni kifejezetten szakmai ügyek mentén is. Az, hogy az egyetem és a hetven esztendős egykori Színházi Intézet sokkal szorosabban működhet együtt a jövőben, mint eddig, minden hallgatónak és oktatónak csak hasznára lehet – tette hozzá.
Mint ahogy a napi.hu is felidézte, az SZFE korábban már kapott oktatásra használt állami tulajdonú ingatlanokat: a VIII. kerület, Szentkirályi utcai egyetemi épületet, a Vas utcai, egykori Ódry színpadnak is helyet adó ingatlant, egy VII. kerület, Akácfa utcai kollégiumi ingatlant, valamint a Rákóczi úti, Uránia Nemzeti Filmszínháznak is otthont adó ingatlant. Az alapítvány megkapta az Urániát működtető Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. üzletrészeit is.