menekültek;nacionalizmus;populizmus;Ferenc pápa;

2021-12-07 21:21:00

Elismerés fogadta a pápa vizitjét

Nem csak az volt sokatmondó, hogy Ferenc pápa öt év után visszatért Leszbosz szigetére, hanem az is, hogy hosszasan beszélgetett a menekültekkel, végighallgatta történeteiket.

Kedden este érkezett vissza Ferenc pápa ötnapos ciprusi látogatásáról, amelyet igen kedvező visszhang fogadott a nemzetközi sajtóban. Ez az útja nem csak nagyon beleillik programjába, hanem egyfajta üzenet is az őt bírálóknak: bárki bármit gondol a menekültekért való kiállásáért, nemhogy hidegen hagyják az őt ért bírálatok, hanem minden negatív megjegyzésre még erőteljesebb választ ad. Nem csak az volt sokatmondó, hogy öt év után visszatért Leszbosz szigetére, hanem az is, hogy hosszasan beszélgetett a menekültekkel, végighallgatta történeteiket.

Rendkívül éles kifejezéseket használt a nacionalizmust és a populizmust illetően a demokrácia őshazájában, Athénban. Utalt arra, a demokrácia ismét veszélyben van, az európai kontinensen visszafejlődik. Hozzátette azonban, a „demokrácia nem ingyenes”, hanem erőfeszítést és türelmet igényel. „A populizmus könnyű megnyugtatásai csábítónak tűnnek” – fejtette ki a katolikus egyházfő. Utalt arra, hogy a közösségi oldalakon veszélyes ideológiákat terjesztenek. „A virtuális kommunikáció által felerősödve” félelmet gerjesztenek és olyan elméleteket „szórnak szét”, amelyek révén az emberek „nem egymással, hanem egymás ellenében cselekszenek”.

Figyelemreméltó beszédet mondott múlt vasárnap, Leszbosz szigetén, ahol két menekülttábort is felkeresett. Kemény szavakkal ítélte el a menekültekkel szembeni való bánásmódot. Keserűségének adott hangot amiatt, hogy Európában még mindig vannak olyanok, akik úgy tesznek, mintha a menekültkérdés nem is érintené őket. Anélkül, hogy megnevezte volna ezeket az országokat, felszólított arra, hogy tiszteletben kell tartani a menekültek emberi jogait, ahelyett, hogy falakat építenének a kirekesztésükre. Egyenesen „a civilizáció hajótöréséről” tett említést.

Első állomásán, Cipruson a nacionalizmus ellen emelt szót. Kifejtette, az Európai Uniót „nacionalista egoizmusok” tépázzák. Figyelemreméltó a következő mondata: „Meg kell nyitnunk a béke útjait egy olyan multilateralizmuson keresztül, amelyet nem fojtanak el a túlzott nacionalista követelések.”

Bár a mértékadó olasz lapok általános elismeréssel beszéltek a pápa útjáról, nem meglepő módon a szélsőjobboldali populista Libero Quotidiano egyoldalúsággal vádolta az egyházfőt, aki - mint a lap írta – „megsimogatta a migránsokat és lecsapott a nacionalistákra”.