Karácsonyi fények világítottak az Országos Roma Önkormányzat Dohány utcai székházában, de az ORÖ háza táján a hangulat mostanában nem nevezhető se meghittnek, se békésnek. A szombati rendkívüli közgyűlés összehívását – többek között – Csóka János, a Lungo Drom frakcióvezetője kezdeményezte.
A 2019-ben rendezett országos választáson a Lungo Dromnak nem sikerült többséget szereznie a testületben. A Fidesszel szövetséges roma szervezet még a múlt hónapban is vereséget szenvedett, amikor a kormánypárti parlamenti szószóló, Farkas Félix helyett a közgyűlés Agócs Jánost, az ORÖ elnökét tette meg a jövő évi országgyűlési választáson induló nemzetiségi lista vezetőjévé.
Az Alkotmánybíróság azonban – nehezen értelmezhető okfejtéssel – megsemmisítette a választás eredményét. Nagyot változott a világ: a rendkívüli közgyűlésen gyorsan kiderült, hogy az erőviszonyok már a Lungo Dromnak kedveznek. Jó néhány képviselő átpártolt ugyanis a másik oldalra.
„Van az a pénz…” – az ORÖ több tagjától ezt a magyarázatot hallottuk a történtekre. A Lungo Drom egyik politikusa rezignáltan megjegyezte: „Olyanok is átálltak hozzánk, akik a választáskor még üdvrivalgással fogadták a bukásunkat”.
A közgyűlésen a 47 képviselőből 38 vett részt. Bár a már említett Farkas Félix is megjelent, a nemzetiségi lista és az alkotmánybírósági határozat nem szerepelt napirenden. Annál inkább téma volt az a mintegy 527 millió forint, amit a Belügyminisztérium „jogosulatlanul igénybe vett támogatásként” visszakövetel az ORÖ-től.
A Lungo Drom szerint csőd fenyegeti az országos önkormányzatot. Agócs János elnök ellenben hangsúlyozta, hogy összegszerűségében és jogalapjában is vitatja a követelést. 2016-os pénzekről van szó, amelyekkel az ORÖ elszámolt 2017-ben. A támogatónak öt napja lett volna nyilatkozni arról, hogy nem fogadja el az elszámolást: ehhez képest csak évek múltán emelt kifogást.
Az előző ciklusban, amikor a pénzt felhasználták, Agócs nem volt tagja az ORÖ-nek. Felhívta a figyelmet arra, hogy azokat viszont, akik abban az időben is képviselők voltak, a nemzetiségi törvény értelmében egyetemleges felelősség terheli. Az érv süket fülekre talált, a Lungo Drom uralta közgyűlés nagy többséggel elutasította az elnöki beszámolót.
Csóka János frakcióvezető úgy vélte, a kialakult helyzetért a pénzügyi bizottság tagjai is felelősek, ezért indokolt a visszahívásuk. Az egyik hozzászóló kérte az érintetteket, hogy leváltásukat „ne vegyék személyes támadásnak”. A közgyűlés visszahívta a pénzügyi bizottságot, majd – abszurd fordulattal – annak elnökét és egyik tagját (három másik jelölt mellett) újra megválasztotta.
A képviselők az ORÖ szervezeti és működési szabályzatát is hatályon kívül helyezték, és új szmsz-t fogadtak el. A Lungo Drom az eredetileg általa benyújtott módosító indítványokhoz az utolsó pillanatban újabb módosítókat csatolt: 49 pontban javasolt változtatást. Az indítványokat a közgyűlés nem külön-külön, hanem együtt szavazta meg.
Létrejött Csóka János vezetésével egy úgynevezett ügyvivő bizottság is, amely Agócs János – és a lapunk birtokában lévő jogi szakvélemény – szerint törvénysértő hatásköröket tulajdonít magának. A Népszavának adott korábbi nyilatkozatát megerősítve Agócs János a közgyűlésen bejelentette, hogy a jogsértőnek tartott döntések miatt bírósághoz fordul.