„A gyógyításhoz előbb tisztában kell lenni a seb nagyságával. Ez komoly dolog, ez az, amit a nagy nemzetek tesznek. Szembenéznek az igazsággal” – mondta a Capitoliumról távozóban Joe Biden. Az amerikai elnök a tavaly január 6-i erőszakos események évfordulóján élete talán legfontosabb beszédét mondta el, amelyben ismételten hitet tett az alkotmányos rend és a demokrácia megvédése mellett.
Biden harcias hangneme és többször is megemelt hangja éles ellentétben állt a beiktatásakor használt békülékeny tónussal, a nemzet egységének helyreállításában reménykedő üzenettel, ráadásul mintha tudatosan rá is játszott volna ellenlábasa közismert hiúságára. Egyetlen egyszer sem ejtette ki Donald Trump nevét, de tizenhatszor is szóba hozta „az előző elnököt”, aki hazugságaival már előre megingatta a választások tisztaságába vetett hitet és ezzel aláásta az amerikai demokráciát. Különböző megfogalmazásokban újra és újra hangsúlyozta, hogy elődje vesztett, hétmillióval kevesebb voksot kapott, de ebbe nem tudott beletörődni, ezért küldte híveit a törvényhozás épületének ostromára, ezért „szegez tőrt a demokrácia torkának”. Azt mondta, hogy beleáll a falon támadt résbe és megvédi a nemzetet és együttműködést ajánlott azoknak a republikánusoknak, akik ugyancsak hajlandók kiállni a demokráciáért.
Mindez azt jelenti, hogy mint a brit Independent fogalmazott, "lekerültek a kesztyűk". A demokrata párti politikusok mindent el fognak követni Donald Trump büntetőjogi felelősségre vonásáért - amivel egyben ki is zárnák, hogy 2024-ben újra indulhasson az elnökségért.
Trump, aki előzőleg lemondta csütörtök estére tervezett konkurens sajtóeseményét, dühödt közleménnyel reagált. Ebben azt állította (tény szerint hamisan), hogy „Biden, aki lerombolja az országunkat… ma a nevemet használta, hogy még inkább megpróbálja megosztani Amerikát.” A szöveg megismételte az elcsalt választás hazugságát, de nem válaszolt Bidennek arra az érvére, hogy az miért nem volt csalás, amikor ugyanezen a választáson egy sor republikánus törvényhozó győzött.
A Capitoliumon lapzártánk után imádságot is tartanak, ugyanakkor a hatóságok országszerte száznál több, a január 6-i „hősök” előtt tisztelgő jobboldali rendezvényről is tudnak. Az amerikaiak több mint kétharmada úgy gondolja, hogy teljesen vagy részben Donald Trump a felelős a tavalyi erőszakért. A republikánus szavazók viszont ugyanilyen arányban tartják ártatlannak a történtekben.
Egy nappal korábban Merrick Garland igazságügyi miniszter, egyben legfőbb ügyész beszélt az egy évvel ezelőtti ügyek miatti eljárásokról. Elmagyarázta, miért kezdték az egyszerűbb és enyhébb ítéletekkel járó esetekkel, hogy ezek vizsgálata során minél több bizonyítékhoz jussanak. Azt ígérte, hogy mindenkit felelősségre vonnak, akinek köze volt a támadáshoz, függetlenül attól, hogy személyesen jelen volt-e és attól is, hogy milyen magasra vezetnek a szálak. A Demokrata Párt progresszív szárnyáról ezzel együtt elégedetlen hangok hallatszanak, amiért a centristának tartott Garland nem fogalmazott erősebben és nem tért ki Donald Trump személyes felelősségére.