Hétfőn Genfben tárgyalóasztalhoz ül az Egyesült Államok és Oroszország, de az előjelek nem arra utalnak, hogy meg akarnának állapodni. A héten Brüsszelben és Bécsben még a NATO-Oroszország Tanács, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet keretében is lesznek megbeszélések, azt azonban senki sem tudja, hogy miként kalkulál Vlagyimir Putyin, mit tesz majd, amikor a Nyugat visszautasítja eleve elfogadhatatlannak szánt követeléseit. A New York Times mindenesetre vasárnap megírta, mire készül Joe Biden elnök, ha Oroszország megtámadná Ukrajnát: amerikai szólással „hozzájuk vágja a konyhai mosogatót”, vagyis gyakorlatilag mindent, ami a keze ügyébe kerül – kivéve a közvetlen katonai beavatkozást.
Az Egyesült Államok az elmúlt napokban háttértárgyalásokat folytatott a legfontosabb európai szövetségeseivel. Az ezek nyomán kirajzolódó kép az, hogy Oroszországot kizárnák a nemzetközi pénzügyi rendszerből, sőt, esetleg a banki átutalások SWIFT rendszeréből is, amivel nem csak az állami hitelfelvétel válna lehetetlenné, de a cégek se jutnának pénzhez, akár még a sajátjukhoz sem, ha azok külföldi számlákon vannak. A szankciók kiterjednének az Amerikában készült vagy amerikai szabadalmak alapján gyártott, katonai célra is felhasználható, illetve szórakoztatóelektronikai és háztartási termékek exportjára is. Utóbbi kitétel elsősorban alighanem az okostelefonokra és a hordozható számítógépekre vonatkozik, bár mint az orosz Eho Moszkvi rádióállomásnak nyilatkozó Andrej Nyecsájev közgazdász elmondta, itt sok múlik azon, hogy Kína az amerikai piacot szem előtt tartva csatlakozik-e a nyugati büntetőintézkedésekhez. Ugyanez áll a SWIFT rendszerből való kizárásra is, amit Moszkva ugyancsak megkerülhetne Peking segítségével.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a diplomáciai erőfeszítések ellenére senkit sem lepne meg, ha Oroszország provokációt követne el vagy olyan incidenst robbantana ki, amelyre hivatkozva katonailag is beavatkozna. A tárgyalások előtt nyilván nem véletlenül kiszivárgott nyugati figyelmeztetés arra is kiterjed, hogy háború esetén fegyverszállításokkal segítenék az ukrán reguláris és irreguláris erőket, azaz a netán megszálló orosz csapatoknak tartós fegyveres ellenállással és súlyos emberveszteséggel kellene számolniuk. Éppen ezért sok szakértő, így a nemrégiben lapunknak nyilatkozó Rácz András szerint Oroszország aligha akarhat nagy területeket elfoglalni.