egészségügy;Horvátország;Andrej Plenkovic;

Az összeomlás szélén áll a horvát egészségügy, a miniszter fejét követelik

Az országot erőteljesen sújtotta a járvány több hulláma, az EU államai közül itt az egyik legmagasabb a halálozási arány, miközben átoltottság tekintetében igen rosszul áll.

A horvát közvéleményt valósággal sokkolta az a demográfiai adat, amely szerint tíz év alatt 400 ezerrel csökkent az ország lakóinak a száma, akik összesen már csak 3,89 millióan vannak. A háztartások száma öt százalékkal esett vissza. Az eltávozottak nagy része külföldön találhatott munkát, de arról nincs pontos adat, hány emberről lehet szó.  De a kivándorlás nem az egyetlen oka népességfogyásnak. A riasztó demográfiai adatok a horvátok nem túl jó egészségi állapotára is visszavezethető és arra, hogy az  egészségügyi rendszer az összeomlás szélén áll.

Ma a kormány egyik legrosszabbul teljesítő miniszterének azt a Vili Beros egészségügyi tárcavezetőt tartják, aki a koronavírus-járvány első hulláma során még valóságos szupersztár volt a horvát politikában, azóta azonban sokan megkérdőjelezik a szakmai képességeit. Egyes feltételezések szerint az Andrej Plenkovic miniszterelnök által tavaszra bejelentett kormányalakítás egyik áldozata ő lesz.

Horvátországot erőteljesen sújtotta a járvány több hulláma, az EU államai közül itt az egyik legmagasabb a halálozási arány, miközben átoltottság tekintetében igen rosszul áll.

Andrej Plenkovic és Vili Beros is elismeri, mielőbb szükség lenne az egészségügyi reformra. Jelenleg a kormány csak kényszermegoldásokra képes, pénzinjekciókkal próbálják menteni a menthetőt, de ez nem jelent hosszútávú megoldást. A vizsgálatokra, műtétekre egyre többet kell várni. Komoly gondot jelent az egészségügyi intézmények elavult infrastruktúrája is.

Elégedetlenek az orvosok, az ápolók és általában az egészségügyi személyzet. Aki tud, külföldön keres munkát, így egyre kínzóbb a szakemberhiány, s gondot jelent a gyógyszerek beszerzése, mert nincs pénz.

Vili Beros azt hangoztatja, „fenntarthatatlan, hogy 3,8 millió lakosra 65 kórház jut”, vagyis az ő olvasatában a reform elvonásokat jelent. Az sem világos sokak számára, hogyan lehetséges, hogy miközben Horvátországnak 3,9 millió lakosa van, az egészségbiztosító 4,2 millió embert tart nyilván. Az sem elhanyagolható, hogy a Transparency International tavalyi felmérésében jelentős korrupciót állapított meg több uniós ország egészségügyi rendszerében. E tekintetben Horvátország mellett Magyarország, Bulgária, Litvánia és Románia foglalják el a legrosszabb helyeket.

Két évtized óta jönnek elő reformjavaslatokkal. Mintha örökzöld slágereket hallanánk – fejtette ki Kresimir Luetic, a horvát orvosi kamara első embere a horvát közszolgálati csatorna, a HRT Otvoreno című műsorában.

Hat évvel ezelőtt a horvát egészségügyi rendszer adóssága jóval meghaladta a 300 millió eurót. A jelenlegi adminisztráció alatt ez mintegy másfél milliárd euróra nőtt, derül ki a Horvát Munkaadók Szövetségének adataiból. A világjárványban csak felgyorsult a pénzhiány és a hanyatlás. „Nem tudom, hová megy a pénz, és nem merem azt mondani, hogy esetleg ellopták. Régebben persze mindenért a szerbeket hibáztatták. Leválthatják Beros minisztert, de mindegy ki jön helyette. Semmi sem fog változni, a pénz eltűnik. Alapvető változásokra lenne szükség” – hangsúlyozta Danko Velimir Vrdoljak, a legnagyobb ellenzéki párt, az szociáldemokrata SDP egészségügyi tanácsának vezetője a Delo szlovén napilap szerint.

Nemrég a Haza Mozgalom (DP) nevű szélsőjobboldali párt parlamenti képviselőinek csoportja sajtóközleményben szólított fel az egészségügyi rendszer sürgős reformjára. „Horvátországban ezer lakosra több CT- és MRI-készülék jut, mint a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Magyarországon vagy akár Szlovéniában. A várakozási idők mégis itt a leghosszabbak. Andrej Plenkovic kormánya felelős a helyzetért” – állította a párt.

A szakszervezetek arra figyelmeztettek, hogy a gondot az ország átpolitizálása jelenti. „Amíg jobban érdekel bennünket, hogy egy kórházigazgató melyik párthoz tartozik, annál, hogyan működik egy kórház, addig nem lehetséges a változás” – fejtette ki a Jutarnji List napilapnak Drazen Jurkovic, az egészségügyi munkáltatók szövetségének igazgatója.