A gyermekek védelme nemzeti sorskérdés, az áprilisi népszavazás célja pedig az, hogy „konszenzust teremtsen” ebben a kérdésben – jelentette ki Hollik István szerdán egy budapesti gyermekvédelmi konferencián. A Fidesz kommunikációs igazgatója a Gyermek nem játék! című rendezvényen azt állította:
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint az elmúlt években bevezetett jogszabályok és törvények segítségével a kormány javította a gyermekvédelem intézményét. A rendszerről azt mondta, azt „folyamatosan finomítani és erősíteni” kell, amihez útmutatást adhat az áprilisi népszavazás.
Az ügyben azonban eddig nemhogy nemzeti, hanem semmilyen konszezusteremtés nem látszik. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly júliusban jelentette be:
Előzőleg nagy többséget kapott az Európai Parlamentben a magyar LMBTIQ közösség jogainak megsértéséről készült ötpárti állásfoglalás, amely “a leghatározottabban elítéli a magyar Országgyűlés által elfogadott törvényt”, és megállapítja, hogy a homofóbnak tartott törvény “egyértelműen sérti az uniós értékeket, elveket és jogszabályokat”.
Nem erősítette a konszenzust, hogy a népszavazás ügyében pont a gyermekvédőket kerülte meg a kormány, és Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője tavaly decemberben is arról beszélt, hogy a kormány „gyermekvédelmi” népszavazása állíthatja meg Brüsszelt. Az Alkotmánybíróság január elején adott zöld jelzést a kormányzati népszavazásnak.
Az is a konszenzus ellen hathat, hogy az ellenzék hiába gyűjtötte össze a kínai Fudan Egyetem beruházása és az álláskeresési járadék folyósítási idejének meghosszabbítása ügyében a szükséges aláírásokat a népszavazáshoz, azt valószínűleg nem tarthatják meg az április 3-ra kiírt országgyűlési választással és a kormányzati népszavazással együtt. Ez ügyben Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje kijelentette: