;

Szépművészeti Múzeum;Városliget;Baán László;Liget Projekt;

- Jön a Szépművészeti legerősebb éve

Megakiállítások lesznek Budapesten – jelentette be Baán László, aki megerősítette a zene háza avatóján tett miniszterelnöki kijelentést: ha a Fidesz nyer az országgyűlési választásokon, a budapestiek akarata ellenére is megépítik az Új Nemzeti Galériát.

Sok éven keresztül mindig arról beszéltünk, milyen lesz, ha lesz. Mindenki elmondta pró és kontra, hogy mit gondol. Most sokkal egyszerűbb az élet: ki kell menni a Városligetbe, és meg kell nézni, milyen. Bárkinek bármilyen véleménye volt, most a valóságról alkothat képet – mondta el egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Baán László a Liget-projekt eddig megvalósult fejlesztéseiről, a megépült Magyar Zene Házáról. A Liget-projekt miniszteri biztosa szerint a magyar kultúra napján, január 22-én felavatott épület szakmai és közönségsiker egyaránt, a meghirdetett koncertjeire elővételben tízezer jegyet adtak el.

A zene háza avatóján Orbán Viktor kijelentette: jelenlegi formájában a Liget-projekt egy félkész vállalás, egy befejezetlen mű, torzó. „Éppen ezért nagyon várják már, hogy a magyar választók áprilisban végre pontot tegyenek az ügy végére, és lezárhassuk ezt a vitát” – mondta a miniszterelnök, aki 2019 őszén, az önkormányzati választások után még arra tett többször ígéretet: a Városligetben nem épül új épület a budapestiek akarata ellenére. Baán László korábban többször hangsúlyozta, az ígérettől függetlenül a Liget-projekt teljes megvalósítási szándékáról a kormány nem tett le, ő maga sem.

A sajtóbeszélgetésen a kormány vállalásáról úgy fogalmazott: senki nem állapodott meg senkivel. – Ennek semmilyen írott formája nincs. A kormány tudomásul vette a 2019-es önkormányzati választások eredményei alapján, hogy a Néprajzin és a zene házán túl nem épít a Városligetben, önkorlátozást gyakorolt. Azonban lesz egy újabb választás, ami egy új politikai helyzetet fog teremteni. Hosszú ideje érvelek folyamatosan a fővárosi vétó ellen, és arra is felhívnám a figyelmet: a Kúria egy népszavazási kezdeményezés kapcsán kimondta, ez nem helyi, lokális, nemcsak budapesti, hanem országos szintű, nemzeti ügy, a projekt megvalósítása az országos törvényhozás, illetve a kormány hatáskörébe tartozó döntés. A még tervezett három épület – az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és a Városligeti Színház – érvényes és végrehajtható építési engedéllyel rendelkezik. Ezek közül a világhírű japán építésziroda, a SANAA tervezte Új Nemzeti Galéria felépítése a legnagyobb jelentőségű, nélküle elveszne az a lehetőség, hogy a projekt felkerüljön a világtérképre és itt valósuljon meg az egyik legjobb és legkomplexebb kulturális negyed Európában – mondta a kormánybiztos.

 

Baán László szerint az Új Nemzeti Galéria megépítése nélkül nemzetközi szempontból radar alatt maradna a városligeti fejlesztés, elveszítve ezzel a ráfordított közpénzek megtérülésének lehetőségét. Szerinte az új múzeumi épület 2026-ra el is készülne. Ám mint kiderült: nincs B-terv arra az esetre, ha az Új Nemzeti Galéria valamilyen okból mégsem épülne meg a Városligetben. (Például az ellenzéki összefogás győz az országgyűlési választásokon, és továbbra sem támogatja a Városliget további beépítését.) A kormánybiztos szerint a Magyar Nemzeti Galéria akár 20-25 évig is maradhat még a Budavári Palota C és D szárnyában, nem áll fenn az a veszély, hogy a Nemzeti Hauszmann Program miatt végül a galéria fedél nélkül maradna, raktárakba kényszerülne.

Ha már raktár: Baán László a sajtóbeszélgetést eredetileg a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatójaként hirdette meg, s mint elmondta: a nemzeti galéria raktárából 40 mindeddig lappangó, a szakma előtt is ismeretlen Vaszary János-olajfestmény került elő. Ezek legszebbjei is szerepelni fognak a galéria szeptemberben nyíló, 70 Vaszary-művet felvonultató tárlaton. De szintén nagy közönségsikerre tarthat számot a Magyar Nemzeti Galéria áprilisban nyíló art deco tárlata, amely 250 művet fog bemutatni.

A nagy tűzijáték azonban a Szépművészeti Múzeumban lesz, ahol április 8-án Bosch-kiállítás nyílik. A tárlat mintegy 90 műalkotást vonultat fel, köztük 11 saját kezű Bosch-festményt, ami a németalföldi mester teljes festői életművének közel felét teszi ki. E tárlat évtizedes távlatban is a világ legjelentősebb Bosch-kiállításai közé sorolható – hangsúlyozta Baán. A Menny és pokol között című tárlatra csütörtöktől indul az online jegyértékesítés.

Júliusban nyílik a Szépművészetiben Henri Matisse első magyarországi reprezentatív kiállítása. A párizsi Pompidou Központból érkező kulcsművekből álló válogatást más európai közgyűjteményekből érkező darabok egészítik ki; a több mint 100 művet felvonultató kiállítás nyolc szekcióban mutatja be Matisse életművét. El Grecónak is a Szépművészeti szentel először nagyszabású tárlatot hazánkban. A múzeum Spanyolországon kívül Európában a legtöbb El Greco-művet őrzi – öt saját festményt, kettő pedig El Greco műhelyéből származik. Az októberben nyíló tárlatra olyan főművek érkeznek szerte a világból, mint a görög-spanyol mester egyetlen mitológiai témájú festménye, a Laokoón. Decemberben Hantai/Klee-kamaratárlat nyílik a Szépművészetiben – a múzeum 8 képet kapott Hantai örököseitől 2016-ban.

Ebben az évben teljeskörűen befejeződik a Szépművészeti Múzeum épületének felújítása, elkészül a múzeum Barokk szárnya, megnyílhat a Régi Képtár 1800-ig terjedő időszakot bemutató állandó kiállítása is – hangzott el a sajtóbeszélgetésen, amelynek ráadásaként a Szépművészeti Múzeum gyűjteményének új kincsét, egy Cezanne-t mutattak be.

Az új CezanneMúlt év végén a Christie’s New York-i aukcióján vásárolta meg a Szépművészeti Múzeum 750 ezer dollárért – a kormány támogatásával – Cezanne-művét, amelynek mind a két oldalán egy-egy akvarell látható: egyik oldalán a svájci Colombier-kastély látképe, a másik oldalán pedig egy facsoporttanulmány. A most Magyarországra érkezett műtárgyat a február 13-ig nyitva tartó Cezanne-tól Malevicsig című kiállításba újonnan beépülve láthatja a nagyközönség.      

A Lázadni veletek akartam a marosvásárhelyi Yorick Stúdió felkavaró produkciója. A gyengeségeinkkel, a némaságunkkal szembesítő kíméletlen történet a Ceaușescu-diktatúra utolsó heteiben játszódik.