;

Szijjártó Péter;EBESZ;nagykövetek;választás 2022;

- Laza fenyegetéssel kedveskedett a választás tisztaságáról érdeklődő nagyköveteknek Szijjártó Péter

Úgy tűnik, a külgazdasági és külügyminiszter nem nézi jó szemmel a kíváncsiskodást.

Elképzelhető, hogy feketelistára teszi az Orbán-kormány azokat a nagyköveteket, akik ellátogatnának egy-egy szavazóhelyiségbe ellenőrizni az április 3-i parlamenti választás tisztaságát - értesült az Azonnali.

A lap információi szerint néhány napja rövid fejtágítót tartottak a Nemzeti Választási Iroda és a Nemzeti Választási Bizottság munkatársai azoknak a Magyarországra akkreditált külföldi diplomatáknak és magyar követségi dolgozóknak, akik azt tervezik, hogy részt vennének megfigyelőként a parlamenti választáson.

Ebben persze ideális esetben semmi rendkívüli nincs, mint azt az Azonnali felidézi, egy stabil demokráciában ez lényegében nem több egy jó hangulatú, sok gyakorlati jelentőséggel nem bíró protokoll-, és médiaeseménynél.  Idén azonban az Orbán-kormány látszólag máshogy közelítette meg a dolgot. A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részvételével tartott január végi munkamegbeszélés - amely alapvetően a francia európai uniós elnökségről szólt - nagyrészt barátságos hangvételben telt, a végén azonban szóba kerültek a kényesebb témák, köztük a magyarországi parlamenti választásra tervezett EBESZ-delegáció ügye. Az Azonnali több egymástól független forrása szerint Szijjártó Péter ezen a ponton azt kezdte pedzegetni, hogy amennyiben valamelyik nagykövet szeretne saját szakállára, az EBESZ-misszió keretein kívül elmenni egy-egy szavazóhelyiségbe, akkor azzal kell számolnia, hogy az Orbán-kormány a jövőben csak alacsony szinten lesz hajlandó szóba állni vele.

Azon túl, hogy a jelek szerint Szijjártó Péter kvázi alapvetésként kezelte, hogy a megméretés után is az Orbán-kormány marad hatalmon, megoszlottak az információk a konkrét részleteket és az elhangzott szófordulatokat illetően. Egy forrás szerint az alacsonyabb szintet konkretizálta is a tárcavezető, mégpedig a minisztériumi főosztályvezetői szintet, ami protokoll tekintetében kétségtelenül degradáló egy nagykövet számára. Egy másik forrás szerint Szijjártó Péter egészen pontosan a blacklist, azaz feketelista kifejezést használta, utalva arra, hogy számon fogják tartani, kik azok, akik ilyen módon érdeklődtek a választásokkal kapcsolatban. A miniszteri fenyegetőzés ellenére ugyanakkor idén is több követség azt tervezi, hogy megfigyelőként részt vesz a parlamenti választásokon.

Amint arról a Népszava korábban beszámolt, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) teljeskörű választási megfigyelési misszió kiküldését ajánlotta az április 3-i magyarországi parlamenti választásra. Ennek értelmében az ODIHR 18 megfigyelő kiküldését javasolta a választási folyamat heteken át tartó országos szintű követésére, valamint 200 ellenőr kiküldését kezdeményezte a szavazási folyamat követésére. Ezzel az ajánlással Magyarország a második európai uniós tagállam, ahová a nemzetközi szervezet teljes körű, és nem korlátozott választási megfigyelési missziót tart szükségesnek. Először Bulgáriába javasolt hasonlót, amit azonban végül nem sikerült megvalósítani, mert az EBESZ tagországai nem tudtak kellő számú megfigyelőt verbuválni.

Újra a miskolci pedagógustüntetés élvonalában állt Pilz Olivér, a helyi Herman Ottó Gimnázium matematika-fizika-biológia szakos tanára, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója, aki szerint rosszabb az ágazat helyzete, mint 2016-ban, az első tüntetésük idején.