sajtó;Erdély;határon túli magyarság;Transindex;Független Sajtó;

- Felmondott a Transindex teljes szerkesztősége, megszűnhet a független sajtó Erdélyben

A lap gyakorlatilag egyedül jelenített meg az Orbán-kormánnyal szemben is kritikus hangokat az erdélyi magyar sajtó főbb képviselői közül.

Politikai okok miatt huszonhárom évnyi működés után felmondott az erdélyi Transindex teljes szerkesztő csapata - tudatta közleményében a portál.  

A kolozsvári lap újságírói - Babos Krisztina, Bakk-Dávid Tímea, Gál László, Gyöngyi Annamária, Horváth-Kovács Szilárd, Kádár Kata, Kicsid Attila, Kulcsár Árpád, Tőkés Hunor, Kolozsi Emese és Vig Emese - közösen szignózott közleményükben azt írták, munkájuk teljességgel ellehetetlenült, s tovább már nem tudják a legjobb szakmai tudásuk szerint ellátni azt a feladatot, ami a mindenkori szabad sajtó feladata lenne. Mint fogalmaztak:

„Az indulás óta sokszor változott a csapat és sok mindenben változott a Transindex is, de abban biztosan nem, hogy most is ugyanazon értékek mellett tartjuk fontosnak kiállni, mint egykor, és hogy most sem vagyunk hajlandóak semmilyen politikai erő elvárásai szerint végezni az újságírói munkánkat.”

Az elmúlt időszakban egyre inkább beszűkültek az erdélyi magyar szólásszabadság és nyilvánosság terei - írták. A lap közel két éve küzdött a fennmaradásáért egy olyan politikai környezetben, amelyben - mint fogalmaztak - a sajtó vagy kapitulál és politikai érdekek elvárása mentén szócsőként működik, vagy pedig ellenáll és megpróbálja ellátni a feladatát, ebben az esetben viszont azt kockáztatják meg, hogy ellehetetlenítik. Leszögezték, ők az utóbbit választották, de mostanra más választásuk nem maradt, mint felmondani.

Beszámolójuk szerint a többségi tulajdonos a lap eladására készül, hogy további sorsa mi lesz, az az újságírók számára is ismeretlen, függetlenségüket viszont a továbbiakban nem látják biztosítottnak. Mint emlékeztetnek, a Transindex az egyedüli, nagy olvasottságú magyar sajtóorgánum volt Erdélyben, amely a szerkesztőség saját döntései, és nem "valamilyen politikai pártagenda" szerint készült.

Közleményük végén a lap munkatársai megköszönték a támogatást mindazoknak, akik az elmúlt időszakban mellettük álltak. Jövőjüket illetően azt írták, igyekeznek ráhangolódni arra, milyen a különösen nehéz időkben is „a napos oldalon” lenni (a „napos oldal” az erdélyi lap szlogenje - a szerk.).

Egy másik közleményében a Transindex egyúttal azt is bejelentette, hogy felmondásukkal párhuzamosan leállítják a közel négy hónapja fennmaradásuk érdekében indított adománygyűjtésüket, mivel mint fogalmaztak, a gyűjtés eredeti célját elveszítette. Konkrét számokat is közzétettek, eszerint a beszámoló közzétételéig 91 797 lejt kaptak, amelyet elsősorban a bérek kifizetésére költöttek. Az elmúlt 3 és fél hónapban a kifizetett bérek és bér jellegű kiadások összege valamivel több mint 105 ezer lej volt, ezt a bérek mellett az adminisztratív kiadások, valamint a szerkesztőségi iroda fenntartása jelentette.

Február elején írt a Népszava arról, hogy a túlélése érdekében közösségi finanszírozásért folyamodó kolozsvári Transindex a vezető erdélyi magyar lapok közül gyakorlatilag egyedül jelenít meg kritikus hangokat a Fidesszel szemben, a többi sajtóorgánum zöme így vagy úgy, de kormányzati befolyás alatt áll. Nemrég például ők kérdezték meg a 2010-ig MSZP-s, most azonban a Fidesznek kampányoló Szili Katalin miniszterelnöki megbízottat Kolozsváron arról, hogy mégis milyen alapon vonja felelősségre a 2004. december 5-ei, magyar állampolgárságot elutasító népszavazásért az akkor - vele ellentétben - Magyarországon sem tartózkodó Márki-Zay Pétert. Ismert ugyanakkor az is, hogy az erdélyi magyar lapok közül jóformán egyedül a Transindex tette közzé azt a petíciót, amelyet erdélyi magyar értelmiségiek írtak a közelgő magyarországi választásokra leadott határon túli voksok átláthatósága érdekében.

Brazil államfő első alkalommal érkezik Magyarországra.