Az oktatásban történő tanulói részvétel alapjog, amelyet mind a szülőnek, mind a pedagógusoknak be kell tartaniuk – egyebek mellett erre figyelmezteti a szülőket több intézményvezető abban a Népszavához is eljutott tájékoztatóban, amelyet a március 16-ától kezdődő, határozatlan idejű tanársztrájkkal kapcsolatban küldtek ki az iskolai KRÉTA-rendszerben. A levélben idézik az alapvető jogok biztosának múlt heti, a kormány álláspontját támogató állásfoglalását is, amely szerint a szülők megszegik alaptörvényi kötelezettségüket, ha a tanársztrájk támogatása érdekében nem küldik iskolába tanköteles gyermeküket.
A Szülői Hang és a Szülői Összefogás Közösség közleményben tisztázta a helyzetet: a szülőknek, amennyiben még van az iskolai házirend szerint igazolható napjuk, joguk van eldönteni, hogy szülői igazolással otthon tartják-e gyermekeiket vagy sem. Felhívták a figyelmet arra is, hogy amennyiben egy intézményben a sztrájk miatt teljesen elmarad az iskolai oktatás vagy az óvodai foglalkozás, és csak gyermekfelügyelet van, igazolás nélkül is otthon lehet tartani a gyerekeket.
– Sajnos előfordulhat, hogy a pedagógusok mellett a szülők is megfélemlítésnek lesznek kitéve a sztrájk támogatása miatt, különösen, ha aktívan részt vállalva otthon tartják a gyermekünket.
Tudnunk kell, hogy a sztrájk alaptörvényben rögzített jog, a sztrájkban való részvétel legitim és indokolt, a sztrájkot támogató pedagógust vagy szülőt nem érheti diszkrimináció – írták.
Több intézményben azt is kilátásba helyezték, ha a sztrájk miatt órák maradnak el, azokat később pótolni kell, akár a nyári szünetben is. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmányi tagja, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta:
a köznevelési törvény szerint kiesett órákat csak akkor kell pótolni, ha enélkül az iskolai követelmények teljesítése nem lehetséges.
Tanórák pedig sztrájkon kívül is el szoktak maradni – például az egyre nagyobb pedagógushiány miatt –, mégsem rendelnek el állandóan pótórákat.
Az érdekvédő szerint az is jogsértő, hogy egyes intézményvezetők – feltehetőleg felsőbb utasításra – nem egyeztetnek a helyi sztrájkbizottsággal, de a sztrájkszervezőket, osztályfőnököket el akarják tiltani attól, hogy a szülőket tájékoztathassák.
– Az igazgatók csak azt tilthatják meg, hogy a tanárok az iskola nevében nyilatkozzanak. Azt nem tehetik meg, hogy a sztrájkbizottságokat gátolják, hogy a saját nevükben tájékoztassák a szülőket, ez joggal való visszaélésnek minősül – fogalmazott Nagy Erzsébet.
Február közepe óta az ország számos iskolájában polgári engedetlenséggel, a munkavégzés több órán át tartó megtagadásával is tiltakoztak a tanárok a sztrájkot ellehetetlenítő intézkedések ellen, az akciókban eddig mintegy 300 intézmény több ezer pedagógusa vett részt.
Az iskolaigazgatókkal gáncsoltatnák a tanársztrájkot a tankerületekTanársztrájk: Bérüket adnák a menekültekértA kormány térfelén pattog a labda: ha nem lesz politikai akarat egy írásos megállapodás megkötésére, a tanárok mindenképp elkezdik a sztrájkot