zene;

2022-03-12 11:11:00

Csajkovszkij „letiltásával” kissé túllőttek a célon

Mivel „nem megfelelőek ezekben az időkben”, megváltoztatta Csajkovszkij művekből összeállított műsorát egy cardiffi zenekar. A lépést többen nevetségesnek ítélték.

A Cardiffi Filharmonikus Zenekar március 18-ra meghirdetett műsorában kizárólag Csajkovszkij művei szerepeltek volna: az 1812-nyitány, a Szláv induló, a Csipkerózsika-szvit és a 2. „Kisorosz” szimfónia. A műsort teljesen megváltoztatták, mert a „közelmúlt orosz inváziójának fényében” nem tűnt megfelelőnek. „A zenekar egyik tagjának családja közvetlenül érintett az ukrajnai helyzetben, amit respektálunk. Voltak olyan militáns hangvételű művek a programban – az 1812 nyitány és a Szláv induló –, amelyek kifejezetten nem megfelelőek ebben az időben. Annak is tudatában vagyunk, hogy a „Kisorosz szimfónia” néven ismert mű címét nehezményezik az ukránok. (...) Bármit határoztunk volna, a jelen helyzetben rossz lett volna a visszhangja, választanunk kellett egy kemény vagy egy sziklás hely között” – nyilatkozta a zenekar igazgatója a The National Wales-nek.

Sokan már azt is vitatták, vajon van-e értelme olyan világhírű orosz művészek gyakorlatilag minden fellépési lehetőségtől való megfosztásának, mint például Valerij Gergijev karmester és Anna Nyetrebko szopránénekesnő, de a zenekar húzása sokakat megdöbbentett. Egy volt parlamenti képviselő, jelenleg podcastok házigazdája, George Galloway Twitter hozzászólásában egyenesen „fasiszta könyvégetéshez” hasonlította a lépést, Fay Jones, konzervatív képviselő pedig azt írta szintén a Twitteren: „Jaj, Putyin az ellenség, nem Oroszország”.

Csajkovszkij egyébként nem volt nacionalista, sok időt töltött Ukrajnában, akkori nevén Kis Oroszországban: a 2. szimfóniában negatívnak semmiféleképp nem nevezhető, sőt kifejezetten ünnepélyes felhangokkal ukrán dallamokat is felhasznál. A népszerű és manapság egyszerűen csak 1812 nyitány néven ismert mintegy negyedórás műve pedig az oroszok 1812-ben Napóleon felett állított győzelmének állít emléket. 1882-ben mutatták be egy sátorban, így a zeneszerző az eredeti francia elöltöltős ágyúk lövéseinek hangját is előírhatta a partitúrában. Szabadtéri előadások esetén ma is gyakran használnak igazi ágyúkat, tűzijátékokat az egyébként is bombasztikus zenei elemekkel operáló mű hatásának erősítésére.

A Szláv induló eredeti címe Szerb-orosz induló volt, a zeneszerző 1876-ban a szerb-török háború áldozatainak segélyezésére szervezett jótékonysági koncertre komponálta. A mű második részében szintén hallható egy katonai indulót idéző szakasz. A Cardiffi Filharmonikusok Wales első számú amatőr zenekara, idén ünneplik fennállásuk 40. Évfordulóját, a továbbiakban azokat a műsoraikat, amelyekben orosz zeneszerzők művei szerepelnek, nem tervezik megváltoztatni.