Oroszország;fizetésképtelenség;csőd;szankciók;hiteltörlesztés;

- Történelmi csőd szélén billeg Oroszország

Kiderült, hogy az ország tartalékainak kétharmada a tengerentúlon van. Vagyis érintették a szankciók, így jó eséllyel nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségének. 

Miután az Ukrajna elleni orosz támadás költségei szerdára nyilvánvalóvá váltak, így Vlagyimir Putyin szankciókkal sújtott kormánya a "bolsevik forradalom" óta az első nemzetközi adósságtörlesztési csőd szélére sodródott - írja cikkében a Reuters

Moszkvának 117 millió dollár kamatot kellett volna fizetnie két, még 2013-ban eladott, dollárban denominált államkötvénye után. Ám most a kifizetések teljesítése korlátozott és a Kreml arról beszél, hogy esetleg rubelben fizetne. Ez utóbbi egyébként fizetésképtelenséget váltana ki amúgy is. Egyesek szerint ez a legjobban figyelt államadósság-visszafizetés az euróövezeti válság csúcsán bekövetkezett görög fizetésképtelenség óta. Ám mások úgy vélik, a rendkívüli „türelmi idő”, amely további 30 napot ad Oroszországnak a fizetés teljesítésére, elhúzhatja a végkifejletet. A fizetésképtelenséggel az a helyzet, hogy az soha nem egyértelmű, és ez sem kivétel - magyarázta Guido Chamorro, a Pictet feltörekvő piaci portfóliómenedzsere. Hozzátette, ugyan létezik ez a türelmi idő, ezért nem igazán lehet tudni, mi fog történni, ha április 15-ig nem történik meg a visszafizetés. Ebben az időszakban ugyanis bármi lehetséges - tette hozzá a szakértő. 

Az, hogy Oroszország ne teljesítse államadósságát, teljesen elképzelhetetlen volt az ukrán invázió kezdetéig. Ekkor közel 650 milliárd dollárnyi devizatartalékkal rendelkezett, az S&P Global, a Moody's és a Fitch általi befektetési szintű hitelminősítéssel, és naponta több százmillió dollárt kaszált az olaj és a gáz magas áron történő eladásával. Ám a tankok begördülése után érkeztek a szankciók és befagyasztották Oroszország tartalékainak kétharmadát, amelyről kiderült, hogy a tengerentúlon voltak. 

„Úgy hiszem, a piac most arra számít, hogy nem fogják tudni teljesíteni a követeléseket”

- mondta Jeff Grills, az Aegon Asset Management feltörekvő piaci adósságokért felelős vezetője, hozzátéve, hogy a konfliktus azon kevés feltörekvő piaci események egyike, amelyek képes valóban elbizonytalanítani a globális piacokat. Oroszországnak a világ egyik legnagyobb nyersanyagtermelőjeként betöltött szerepe ugyanis az egekbe repítette az árakat és a globális inflációt. Ezzel párhuzamosan ráadásul pária lett, és azt látni, ahogyan a világ legnagyobb cégei tömegesen hagyják el az országot. 

Komolyan aggódna az orosz elnök helyében Mitchell Orenstein, a Pennsylvaniai Egyetem Kelet-Európa-kutatója. A professzor egy csoport diákjával utazott éppen a háborúval határos Közép-Európában és előadást tartott a CEU Demokrácia Intézetének rendezésében.