ENSZ;EU;Oroszország;Ukrajna;háború;emberi jogok;Egyesült Államok;

- Újabb szankciókat készít elő az EU Oroszországgal szemben, az Egyesült Államok pedig felfüggesztetné tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában

Arra reagáltak, hogy az ukrajnai Bucsában meggyilkolt civilekről készült felvételek kerültek napvilágra a hétvégén.

Az Egyesült Államok arra kéri az ENSZ-közgyűlést, hogy függessze fel Oroszország tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában – közölte hétfőn Bukarestben Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a The Guardian beszámolója szerint.

A 193 tagú ENSZ-közgyűlésben kétharmados többséggel lehet felfüggeszteni egy tagállam tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában abban az esetben, ha a tagállam súlyosan és rendszeresen megsérti az emberi jogokat.

„Oroszország tagsága az emberi jogi tanácsban egy bohózat. És nem helyénvaló, ezért is gondoljuk úgy, hogy eljött a pillanat, hogy az ENSZ-közgyűlés szavazzon annak megszüntetéséről”

jelentette ki Thomas-Greenfield.

„Azt üzenem annak a bátran összeálló 140 országnak: a Bucsából és az Ukrajna-szerte tomboló pusztításról készült felvételek miatt ideje, hogy a szavainkat tettek kövessék”

- tette hozzá.

Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn bejelentette, hogy az EU újabb szankciókat készít elő Oroszországgal szemben a történtek nyomán, hogy

„az orosz hatóságok a felelősek ezekért az atrocitásokért, amelyeket akkor követtek el, amikor ellenőrzésük alatt tartották a térséget”. 

Ukrajna azzal vádolja az orosz erőket, hogy háborús bűncselekményeket és „mészárlást” követtek el a fővárostól, Kijevtől mintegy 30 kilométerre északnyugatra található Bucsában, ahol fegyvertelen civilek holttestei hevertek az utcán az orosz csapatok távozása után, továbbá egy tömegsírra is bukkantak.

Az ukrán ügyészség szerint 410 holttestet találtak a fővároshoz közeli településeken, vasárnap 140 holttestet vizsgáltak meg.

Eközben Bucsáról készült műholdfelvételeken egy megközelítőleg 14 méter hosszú árok látható egy templom területén, ahol egy tömegsírt azonosítottak.

Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kijelentette: a Bucsában talált összes holttestet ki kell hantolni és azonosítani kell a lehetséges háborús bűncselekmények kivizsgálása érdekében.

Bachelet közleményében úgy fogalmazott:

„elborzasztották” a Bucsa utcáin heverő civilekről készült felvételek.

„Az innen és más területekről érkező jelentések komoly és nyugtalanító kérdéseket vetnek fel lehetséges háborús bűncselekményekkel, a nemzetközi humanitárius jog és a nemzetközi emberi jog súlyos megsértésével kapcsolatban” - fogalmazott.

A világszervezet emberi jogi irodájának vasárnapi közlése szerint a helyszínen tartózkodó munkatársai még nem tudták megerősíteni az ukrán tisztségviselők által közölt számadatokat és részleteket.

A Kreml határozottan visszautasított minden vádat a bucsai civilek lemészárlásával kapcsolatban, és úgy vélekedett: az üggyel kapcsolatos ukrán állításokat „kétkedéssel kell fogadni”. Az orosz külügyminisztérium szerint a bucsai halottakról készült felvételeket „az Egyesült Államok megrendelésére” készítették, hogy általuk Oroszországot „hibáztathassák”.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök nagyon kemény szavakat intézett Emmanuel Macron francia elnökhöz és Olaf Scholz német kancellárhoz a gazdasági szankciók ügyében, miközben „népirtásnak” nevezte a Bucsában történteket. A lengyel kormányfő Macronhoz intézve szavait azt kérdezte:

„Hány alkalommal tárgyalt Putyinnal, és mit sikerült elérnie? Bűnözőkkel nem egyeztetünk, nem tárgyalunk.”

Macron a francia rádióban újabb szankciókat szorgalmazott válaszul arra, ami Bucsában történt.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerint a bucsai felvételek a lehetséges „népirtás” jeleit mutatják.

Eközben Vjacseszlav Csausz, a Csernyihiv megyei állam közigazgatás vezetője arról számolt be, hogy egyes orosz csapatok a régióban maradtak azután, hogy az orosz erők kivonultak Csernyihiv városának környékéről.

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) pedig közölte, hogy hétfőn biztonsági okok miatt ismét nem sikerült bejutnia az ostrom alatt álló Mariupol városába. Az ICRC az elmúlt hetekben sikertelenül próbált bejutni a dél-ukrajnai kikötővárosba, hogy megpróbáljon segíteni a civilek kimenekítésében.

Biztos győzelmet aratott a jelenlegi elnök a szerb államfőválasztáson, mégsem lehet teljes az öröme. Maradtak nyitott kérdések.