Orbán-kormány;korrupció;Magyarország;pénz;Európai Bizottság;támogatás;cáfolat;

- Cáfol az Európai Bizottság, Orbán Viktor állításával szemben nincs megegyezés a korrupció elleni lépésekről

A miniszterelnök nem akarja érteni a jogállamisági eljárást, pedig a rendelet nagyon világosan fogalmaz.

A miniszterelnök a szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy várja a jogállamisági eljárás elindítását jelző hivatalos értesítést Brüsszelből, de bármit tartalmazzon is az a levél, a kormánya nem hajlandó változtatni az orosz energiahordozók importját sújtó esetleges szankciókkal, az Ukrajnába irányuló fegyverszállítással és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos álláspontján.

A Népszava kérdésére Eric Mamer bizottsági szóvivő emlékeztetett, Ursula von der Leyen elnök két nappal ezelőtt az Európai Parlamentben bejelentette, hogy elindítják a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben. Az eljárás arra szolgál, hogy megvédje az EU pénzügyi érdekeit a jogállamisági normák megsértőivel szemben, és semmi köze nincs az említett ügyekhez – húzta alá. Mint beszámoltunk róla, Johannes Hahn költségvetési biztos szerdán lapunknak azt mondta, hogy a magyar kormánynak szóló és a folyamatot beindító hivatalos levélben elsősorban a közbeszerzési rendszer anomáliáit fogják szóvá tenni.

Verlee Nuyts gazdasági ügyekben illetékes szóvivő kérdésünkre cáfolta Orbán Viktor másik kijelentését is, miszerint a magyar helyreállítási tervről folyó tárgyalások során sikerült rendezni a korrupcióval kapcsolatos kérdéseket a kormány és az Európai Bizottság között. – A jogállamisági eljárás és a helyreállítási tervről folyó tárgyalás két külön folyamat  A magyar helyreállítási tervről folyó megbeszéléseken sikerült haladást elérni az elmúlt hónapokban, ugyanakkor egy sor kérdés még nyitva van. Ezek közé tartoznak korrupcióellenes és oktatással kapcsolatos intézkedések. A Bizottság a tárgyalásokon a tagállamok számára (az elmúlt években – a szerk.) megfogalmazott országspecifikus ajánlásokat veszi alapul, és Magyarország esetében ezek tartalmazzák egy antikorrupciós keret létrehozását. Folytatjuk a megbeszéléseket Magyarországgal, és nagyon komolyan vesszük a helyreállításról szóló rendelet és tágabb értelemben a jogállam védelmében játszott szerepünket – hangsúlyozta a bizottsági szóvivő.

Orbán Viktor azt is állította a sajtótájékoztatóján, hogy a jogállamisági eljárás csupán a helyreállítási alapból érkező pénzekhez kapcsolódik, s mivel Magyarország ebből az eszközből még egy fillért sem kapott, nem érti a bizottsági lépést.

A hatályos rendelet azonban világosan leszögezi, hogy 2021. januárjától kezdve jogállamisági eljárás alá vonható minden EU-ból érkező támogatás, amellyel kapcsolatban a normák megsértése felmerült.

Ez vonatkozik az EU költségvetési forrásaira és a helyreállítási alapjára egyaránt. Magyarország jelenleg is jelentős összegeket hív le a közösségi büdzséből.

Az orosz lakosság általában véve nem Moszkva „ötödik hadoszlopa”. Az észtországi orosz közvélemény nem azonosul nyíltan Vlagyimir Putyin háborújával, de nem is lép fel ellene.