NATO;megszállás;tömegmészárlás;Dmitrij Peszkov;orosz-ukrán háború;

Dmitrij Peszkov

- Peszkov szerint megrendezett „jelenet” a bucsai mészárlás

Ukrajna „Oroszország-ellenes lett, és minden, ami Ukrajnában történt 2014 óta, hazánk ellen irányult – sorolta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Sky News-nak adott csütörtöki interjújában, hogy miért is indítottak háborút Ukrajna ellen. Ezzel a nyolc évvel ezelőtti Majdan téri tüntetésekre utalt.

Több mint százan vesztették életüket, amikor az oroszbarát ukrán kormány ellen demonstrálók összecsaptak a rendőrökkel, és bár a tüntetések hatására Viktor Janukovics akkori elnök megbukott, Moszkva annektálta a Krím-félszigetet, és felfegyverezte a Donyec és Luhanszk régióban élő szeparatistákat.

Az akkor történteket Peszkov „illegális puccsnak” minősítette, míg a mostani  orosz inváziót, az agressziót továbbra is „különleges hadműveletnek” nevezte. Ugyanakkor elismerte:

„Jelentős csapatveszteségeket szenvedtünk el. És ez óriási tragédia számunkra.”

Peszkov szerint ők évtizedek óta aggódnak Oroszország a biztonságáért, s ezzel támasztják alá azt a teljes körű támadást, amit Mariupol ellen indítottak. Azt is állította, hogy a várost „fel fogják szabadítani a nacionalista zászlóaljak alól”, ez alatt nyilván az ukrán védőket értette.

A szóvivő megismételte azt az orosz álláspontot, hogy a mariupoli szülészetet ért brutális, polgári áldozatokat követelő támadás, a bombázás, amely nemzetközi felháborodást váltott ki, „hamis.

„A hamisítások és hazugságok korszakát éljük. (...) A bucsai helyzet az, hogy ott legalább 300 embert öltek volna meg, jól megtervezett. (...) A jelenetek kitaláltak és hamisak, az utcán heverő holttesteket ábrázoló képek merész hamisítványok. (...)”

– mondta.

Dmitrij Peszkov mindezek után tagadta, hogy az orosz csapatok háborús bűnt követtek volna el Ukrajna megszállása során, s leszögezte, hogy nem működnek együtt a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) a vizsgálatokban. Kijelentette:

„Oroszország nem támogatja és nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróságot, és nem mi vagyunk az egyetlen ország a világon, amely ezt teszi. Ugyanakkor érdekeltek vagyunk az összes bűncselekmény valóban független és objektív kivizsgálásában.”

Arra a kérdésre, hogy Vlagyimir Putyin aggódik-e amiatt, hogy bíróság elé kerül, szóvivője úgy válaszolt, hogy „nem látnak erre esélyt”. Egyben bírálta Boris Johnson brit kormányfőt, mert – emelte ki – nagyon hangos Oroszországgal kapcsolatban, a „művelet kezdetétől fogva. Azt is kifogásolta, hogy az elmúlt nyolc évben a brit vezetőtől nem hallottak hasonló retorikát a Donbászban történtek miatt, ahol „ukrán nacionalisták gyilkoltak meg embereket, bombáztak és lőttek”. Peszkov a NATO-ról is lesújtó véleményt mondott:

„Ez nem egy békés szövetség. A konfrontációra szabták, és létezésének fő célja, hogy szembeszálljon hazánkkal.”

Miután Svédország és Finnország az invázió nyomán a NATO-csatlakozáson gondolkodik, Oroszország most „egyensúlyba hozná a helyzetet”. Azt hogy mit ért ezalatt, nem részletezte, csupán a biztonságot hajtogatta, s mint hozzáfűzte, a szankciókat már megszokták, mert pár évtizede szankciók alatt élnek, s ez nem egzisztenciális fenyegetés számukra.

Dmitrij Peszkov Ukrajna bírálatára nagy hangsúlyt fektetett, s azzal vádolta az általuk megtámadott ország hadseregét, hogy „pajzsként használja az embereket”. Ezzel hárította el újfent azt a kérdést, hogy tud-e aludni éjjel, látva a civilek gyilkolását, a pusztítást. Az interneten, a közösségi oldalakon látható képekkel, videókkal szemben ismét azt állította:

„Civilekkel takarják el magukat, és nem engedik, hogy elmeneküljenek a városból. A Kreml erői soha nem lőttek polgári célpontokra, nagy pontosságú rakétákkal támadtak ukrán katonai infrastruktúrát”