A brit kormányfő Downing Street-en található irodájában is felbukkanhatott a Pegasus nevű kémszoftver - írja a Guardian.
A Citizen Lab még azt is megtette, hogy erről értesítette a brit kormányt, mivel úgy vélik, hogy bizonyos intézkedésekkel csökkenteni lehet a károkat. Közleményükben ezt hivatalosan is elismerték. Azonban nem tudták konkrétan azonosítani, hogy személy szerint kiknek a készülékére kerülhetett rá a hírhedt kiberfegyver.
Az izraeli NSO által készített kiberfegyver képes egy távoli lehallgató eszközzé változtatni a telefont, aktiválva annak mikrofonját és kameráját. Így akkor is rögzíthetik a készülék környezetében zajló beszélgetéseket, ha éppen nincs is vonalban annak tulajdonosa. A Torontói Egyetemen működő Citizen Lab hétfőn közzétett jelentése szerint a Downing Street 2020-ban vagy 2021-ben lehetett a kémprogram-támadás áldozata. Feltételezett megrendelőként az Egyesült Arab Emírségeket azonosították.
Az NSO cég szóvivője azt mondta, cégük „számos politikai indíttatású érdekvédelmi szervezet - például a Citizen Lab és az Amnesty International - célkeresztjében van, hogy ezáltal hiányos információkon alapuló pontatlan, megalapozatlan jelentéseket tegyen közzé”.
Mint írja, „többször is együttműködtünk a kormányokkal, amennyiben hiteles információk erre okot adtak. Ebben az esetben azonban ismét csak hamis állítások fogalmazódtak meg, melyek technológiai és szerződéses okokból nem kapcsolódnak az NSO termékeihez”.
Videón, ahogy a Pegasus-ügy egyik kulcsfigurája menekül az újságírói kérdések előlKósa Lajos elismerte, hogy a kormány használja a Pegasust