Megkezdődött a mariupoli Azovsztal ostroma – jelentette ki Eduard Baszurin, a donyecki „népi milícia” parancsnokhelyettese a Rosszija 24 orosz állami hírtelevíziónak nyilatkozva a RIA Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint.
Tudomásom szerint a rohamcsapatok, amelyeket kifejezetten ez ellen az objektum elleni támadásra választottak ki, már hozzáláttak a munkához
– mondta Baszurin, aki egyúttal tagadta azokat az állításokat, miszerint a kohászati üzem területén civilek is tartózkodnak.
Ennek ellenére az orosz védelmi minisztérium később közleményt adott ki, amelyben megadásra szólította fel az Azovsztalban tartózkodó ukrán erőket.
„Mindenki, aki leteszi a fegyvert, garantáltan életben marad” – közölte a tárca, amely felszólította az ukrán erőket, hogy közép-európai idő szerint 13 és 15 óra között „kivétel, bármiféle fegyver és lőszer nélkül” hagyják el az üzemet.
Deborah Haynes, a Sky News munkatársa szerint az orosz javaslat értelmében
Tizenegy órától felajánlják az ellenségeskedések beszüntetését,
A felek között délben létrejön a kommunikáció,
Fél 1-től tűzszünetet hirdetnek,
Az orosz fél felemeli a vörös, az ukrán a fehér zászlót,
Délután 1 és 3 óra között pedig az ukrán erők elhagyják az üzemet.
Chronology for Ukrainian forces to leave Mariupol steelworks proposed by Russia:
— Deborah Haynes (@haynesdeborah) April 19, 2022
- From midday offer to cease hostilities
- From 1pm communication established between ???????? & ???????? sides
- From 1:30pm ceasefire to be declared
- ???????? raise red flag, ???????? white
- From 2-4pm exit of ????????forces
Mint a RIA Novosztyi felidézi, az orosz egységek és a „Donyecki Népköztársaság” erői március 7-én kerítették be Mariupolt, és azóta is tart a város „megtisztítása”. Az orosz fél szerint mostanra gyakorlatilag az egész várost sikerült ellenőrzése alá vonnia, kivéve az Azovsztal vas- és acélműveket.
Oroszország vasárnap ultimátumot intézett a Mariupolban harcoló ukrán erőkhöz, akiket felszólítottak, hogy tegyék le a fegyvert, ám utóbbiak ezt megtagadták.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök később közölte: Mariupol nem esett el, katonáik a végsőkig harcolni fognak.
Az erődítményként jellemezhető kohászati üzem az Azovi-tengerre tekintő és több mint 11 négyzetkilométert lefedő, számtalan épületet, nagyolvasztót és vasúti vágányt magában foglaló ipari területen fekszik.
A Reuters hírügynökség korábbi beszámolója szerint a mariupoli védők között vannak az ukrán tengerészgyalogság, gépesített dandárok tagjai, továbbá a nemzeti gárda egyik dandárja, illetve a szélsőjobboldaliakból álló Azov ezred tagjai is, pontos létszámuk azonban nem ismert, az oroszok 2500 körülire teszik.
Az oroszok ultimátumot intéztek a Mariupolban harcoló ukrán erőkhöz, egyelőre nincs jele annak, hogy utóbbiak letették volna a fegyvert