Az Európai Unió törekvései a Nyugat-Balkán integrációjára teljes egészében sikertelenek - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli uniós tárcavezetői tárgyalások szünetében. Szijjártó Péter azt hangoztatta, az okokra létezik egy jóhiszemű és egy rosszhiszemű válasz. Utóbbi válasz nagyjából úgy szól, hogy „vannak tagországok, akik bár azt mondják, szeretnék bővíteni az EU-t a Nyugat-Balkán irányába, de mégsem akarják”. A jóhiszemű válasz pedig az, hogy az Európai Unió nem jó megközelítést alkalmaz.
Az orosz olajembargó kapcsán felmondta a korábban már ismert kormányzati kommunikációs paneleket a háború árának megfizettetéséről, valamint a magyar gazdaságra ledobott atombombáról. Emlékeztetett, hogy Magyarország eddig minden szankciós csomagot megszavazott. Azt hangoztatta, „Brüsszel” teljes mértékben tisztában volt a magyar érzékenységgel és állásponttal, ennek ellenére egy olyan javaslatot tett le az asztalra, mely magában hordozza az uniós egység megbomlását. Amennyiben ez életbe lépne, úgy Magyarország számára fizikailag válna lehetetlenné elég kőolaj beszerzése. Úgy vélekedett, ennek a javaslatnak súlyos gazdasági és környezetvédelmi oldalai is vannak.
Bár az Orbán-kormány és a Mol azt állítja, évek meg sok százmillió dollár kellene az orosz olaj elhagyására, már most is van erre alkalmas finomítónkLitvánia szerint Magyarország túszul ejtette az EU-tMivel az Európai Bizottság okozott egy hibát, ezért a magyar embereknek jogos elvárása, hogy megoldásokkal is szolgáljanak - ilyen javaslat még nem született, s nem is várják. Szijjártó Péter úgy látja, ebben a vitában van egy „hatalmas képmutatás”, ugyanis ha életbelépnének a szankciók, az a háború jelentőségét tekintve semmilyen vonatkozással nem bírna. Mindezt azzal indokolta, hogy a hatások csak több hónap múlva jelentkeznének.
Jelezte, hogy külön egyeztetett Josep Borrell uniós főképviselővel a kérdésben, vele is ismertette a magyar álláspontot.
A tárcavezető válaszolt a litván külügyminiszter mondataira is. Mint lapunk is beszámolt róla, Gabrielius Landsbergis Magyarországra utalva azt nyilatkozta hétfő délelőtt, hogy „túszként tartja fogva az egész Európai Uniót egy tagállam”.
Szijjártó Péter értetlenségét fejezte ki ezzel kapcsolatban, mivel eddig a kölcsönös tisztelet talajára helyezték az együttműködést.
„Ez egy hazugság, hogy itt bárki túszul ejtené ez európai uniós közös külpolitikát (...) mi a magyar nemzeti érdeket képviseljük”
- fogalmazott.