Életfogytiglant kért az ügyészség Vagyim Sisimarinra, az első orosz katonára, akit Ukrajnában bíróság elé állítottak, egy fegyvertelen civil agyonlövése miatt – írja a BBC.
Csütörtökön folytatódott a 21 éves orosz harckocsiparancsnok tárgyalása, aki korábban elismerte, hogy az Ukrajna elleni orosz inváziót követően nem sokkal, február végén agyonlőtte a fegyvertelen, 62 éves Olekszandr Selipovot a Szumi megyei Csupahivka nevű településen.
A csütörtöki tárgyalás során meghallgatták az özvegyet, Katerina Selipovát, az egyik szomszédjukat, továbbá Sisimarint és egy másik orosz hadifoglyot, a szintén 21 éves Ivan Maltyiszovot, aki Sisimarinnal együtt volt a gyilkosság idején.
Sisimarin védője be akart idéztetni további két katonát, akik egy autóban tartózkodtak a vádlottal, amikor is a hátsó ablakon keresztül agyonlőtte Selipovot. A védő azonban ekkor értesült arról, hogy a másik két katona azóta
hazatért Oroszországba egy fogolycsere keretében, amely nem került nyilvánosságra.
Mint a BBC megjegyzi, rendszeresek az ilyen fogolycserék, a kicserélendő foglyok neveit a felek pedig közlik egymással. Azt nem tudni, hogy a bajtársa ellen tanúskodó Maltyiszov a többiekkel ellentétben miért maradt Ukrajnában.
Maltyiszov a bíróságnak elmesélte, hogy miután harckocsi oszlopukat támadás érte, kénytelenek voltak gyalog, sebesültjeikkel együtt visszavonulni. Ekkor egy civil által vezetett autó jelent meg, az oroszok pedig tüzet nyitottak rá, majd elvették a járművet. Körülbelül 500 méter után a katonák kiszúrták Selipovot. Maltyiszov elmondása szerint emlékszik, hogy Sisimarint utasították arra, hogy lője le az áldozatot.
„Vagyim nem tette meg. Ekkor a katona, akinek a nevét nem tudom, megfordult az autóban, és azt kiabálta, hogy Vagyimnak végre kell hajtania a parancsot, különben jelentést tesznek rólunk”
– mondta.
„Ekkor már csaknem a civil mellett voltunk, és a nyomás alatt Vagyim tüzet nyitott. Három vagy négy lövést adott le”
– tette hozzá.
Az áldozat özvegye a tárgyalás során megkérdezte a vádlottat, hogy mit érzett akkor, amikor megölte a férjét, és hogy bánja-e bűnét. Sisimarin azt válaszolta, hogy elismeri bűnösségét, és bocsánatot kért a nőtől.
„De megértem, hogy nem lesz képes megbocsátani nekem”
– tette hozzá.
Az özvegy ezt követően azt mondta Sisimarinnak:
„Miért jöttek ide? Hogy megvédjenek minket? Kitől? A férjemtől védtek meg, akit megöltek?”
A katona nem felelt.
A BBC tudósítója megjegyzi: az özvegy azt mondta, hogy valójában sajnálja a fiatalembert, de nem tud neki megbocsátani.
Az ügyészség a bizonyítékok részeként több fegyvert is bevitetett a bíróságra egy fehér zsákban, amelyet átadtak a háromtagú bírói testületnek vizsgálatra. A BBC emlékeztet arra, hogy mind Sisimarin, mind Maltyiszov fegyvereikkel a kezükben adták meg magukat. Az ügyész kérdésére, miszerint felismeri-e a fegyverét, a vádlott igennel válaszolt, és a rajta szereplő sorozatszám is megfelelt annak, amelyet korábban közölt.
A vádlottnak az ukrán állam által kinevezett védője a brit közszolgálati műsorszolgáltató tudósítójának elmondta, hogy semmilyen orosz tisztségviselő nem áll kapcsolatban Sisimarinnal. Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője a BBC-nek szerdán azt mondta, hogy a Kremlnek
„nincs tudomása” az esetről.