A momentumos Szabó Szabolcs a pedagógusok bérének emeléséről tett fel kérdést hétfőn a Parlamentben. Úgy véli, ez lenne az első lépés, hogy növekedjen a szakma megbecsültsége. Mint ismertette, egyre kevesebb a jelentkező a pedagógus-szakokon, s egyre kevesebben végzik el azt. Megjegyezte, ha 50 százalékos lenne a fizetésemelés mértéke, akkor is csak a diplomás átlagbért közelítenék meg, s nem a fölé emelnék azokat.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára először egy kiadós „elmúltnyolcévezéssel” kezdett. Rétvári Bence azt hangoztatta, ezzel szemben a jelenlegi kormány a pedagógusoknál indította el az első, ötven százalékos béremelési programot. Emlékeztetett, bő két évvel ezelőtt, illetve az idei esztendőben 10-10 százalékos emelés történt. Megjegyezte, a következő évben is ekkora emelést kell adni, s nyitottak ennél nagyobb mértékre is, de jelenleg csak ennek a fedezetét látják a költségvetésben.
„Ha a magyar gazdaság jobban tud növekedni például azért, mert kevésbé fojtják meg a brüsszeli elhibázott szankciók, abban az esetben ennél nagyobb emelésről is beszélhetünk. De csak akkor, hogy ha a magyar gazdaság jobban tud nőni. Ebben jó lenne, ha Önök partnerek lennének, és nem azért tennének, hogy minél súlyosabb szankciók minél nagyobb mértékben sújtsák Magyarországot, hanem kevesebb szankcióval, több bevétellel talán a pedagógus-béremelésről is jobban és bíztatóbban tudunk majd egyeztetni”
- vázolta Rétvári Bence.
Nem ez lenne az első, hogy a bérfejlesztés elmaradását az Európai Unióra fogja a kormány. Mint lapunk korábban beszámolt róla, Maruzsa Zoltán szerint az Európai Bizottság miatt késik a magyar pedagógusok bérfejlesztése, ám az érdekképviseletek szerint ezzel nem nagyon tudnak mit kezdeni, s a pályaelhagyókat sem állítja meg.
Az Orbán-kormány szerint az Európai Bizottság miatt nem lehet emelni a tanárok bérét