Orbán-kormány;Fidesz;vagyonnyilatkozat;

2022-06-22 18:29:00

„Lépünk egyet, csak éppen a rossz irányba” - egy eleve gyenge vagyonnyilatkozati rendszert cserélnek majd még rosszabbra

Az uniós vagyonnyilatkozatban még jobban el lehet majd rejteni a vagyonokat - véli Liget Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója.

Bevezetjük Magyarországon az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, amely lényegében megegyezik a német szabályokkal is – írta közösségi oldalán Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője azzal indokolt, hogy régóta rengeteg bírálat éri a hazai vagyonnyilatkozati rendszert, ezért – „függetlenül ezek megalapozottságától” – érdemes változtatni.

– Lépünk egyet, csak éppen a rossz irányba – értékelte a Népszavának a módosító indítványt Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója. – Egy eleve gyenge vagyonnyilatkozati rendszert cserélnek majd még rosszabbra.

Ligeti szerint vagyonnyilatkozat szempontjából nincs igazi mintaország, de sok helyen nagyobb a nyilvánosság, az EU viszont kifejezetten rossz példa. – Nem teszi kötelezővé a nyilatkozatot a konkrét jövedelemösszegekről, hanem csak sávosan kell vallani róluk – magyarázta. – Ez alapján sokkal jobban el lehet rejteni a vagyonokat, mint mostanáig.

Pedig a TI eddig is az átláthatatlanságot kifogásolta a magyar rendszerrel kapcsolatban, amelyből csak annyit lehetett megtudni, mennyinél van bizonyosan nagyobb vagyona valakinek. Illetve olyan, amúgy érdektelen bulvárrészletek derültek ki például, megvan-e még Pintér Sándor belügyminiszter régi Wartburgja. 

Ráadásul komoly probléma, hogy nincs semmiféle ellenőrzési rendszer, ami alapján kiderülne, valós adatok szerepelnek-e a beadványban, senki sem ellenőrzi a forrásokat, s nincs semmilyen szankció, ha a képviselők nem az igazat írják. A TI az Átlátszóval és a K-Monitorral közösen már 2014-ben kidolgozott egy 12 pontos szakmai javaslatcsomagot, melynek alkalmazásával tényleges értelmet nyernének a vagyonnyilatkozatok: elektronikusan kitöltött, kereshető, összehasonlítható bevallásokat javasoltak nemcsak a képviselők, de családtagjaik esetében is, a nyilatkozatnak tartalmaznia kellene a forrásokat, a képviselők minden társadalmi vagy gazdasági szervezetben vállalt tisztségét, s kiemelt szerep jutna az ellenőrzésnek, illetve a büntethetőségnek.

– folytatta Ligeti Miklós –, hiszen nem szerepelnek majd benne a banki hitelek, a magánszemélyek felé fennálló tartozások, a nagyértékű ingatlanok és ingóságok, vagy éppen a különféle járadékok, azaz mostantól nem lehet majd tudni, mennyit kap például Rogán Antal miniszter a találmányáért.

Politikai szempontból viszont remek húzás, hiszen arra lehet hivatkozni, hogy az EU-ban is így működik a rendszer, ami ugyan PR szempontból tetszetős, de pozitívuma nincs semmi, sőt. Persze, ha úgy nézzük, valahol mindegy, hiszen eddig sem volt jogi következménye, ha valaki hazudott a vagyonnyilatkozatában, s ezután sem lesz.