Napokon belül helyreállhat a kalinyingrádi tranzit, az Európai Unió a feszültségek enyhítése érdekében kompromisszumos megoldást találna Litvániával – írja a Reuters két, az ügyet jól ismerő forrásra hivatkozva.
A balti állam arra hivatkozva nem enged át bizonyos árukat – szén, fémek, építőanyagok és fejlett technológiai eszközök – a területén, hogy azok uniós szankciók alá esnek, azonban brüsszeli tisztviselők tárgyalásokat folytatnak, hogy a terület mentesüljön a szankciók alól. Mindez előkészíti az utat egy új, július eleji megállapodáshoz, már amennyiben a vilniusi kormány enged fenntartásaiból. A folyamatba Németország is bekapcsolódott, hogy kompromisszumot keressenek a problémára. Litvánia attól tart, hogy Oroszország katonai erővel biztosítaná a szárazföldi folyosót, amennyiben nem sikerül helyreállítani a tranzitútvonalat.
Szembe kell néznünk a valósággal – mondta egy, az uniós megbeszéléseket közvetlenül ismerő személy, majd hozzátette, (Vlagyimir Putyin) sokkal nagyobb befolyással rendelkezik, mint mi. A mi érdekünk, hogy kompromisszumot találjunk.
Ugyanakkor elismerte, hogy a végeredmény lehet igazságtalannak tűnik majd.
Litvánia a jelek szerint mérsékelten hajlik a megoldásra. A vilniusi külügyminisztérium szóvivője azt mondta, konzultálni fognak a szankciók alkalmazásáról. „A szankciókat végre kell hajtani, és a meghozott döntések nem áshatják alá az EU szankciós politikájának hitelességét és hatékonyságát” - fogalmazott, majd hozzátette: Mivel a kalinyingrádi tranzit több uniós tagállamon keresztül is lehetséges, az Európai Bizottság magyarázata az uniós szankciók végrehajtásának módjáról nem korlátozódhat Litvániára.
Ultimátumot intézett Oroszország Litvániához a Kalinyingrádi területre tartó áruk blokádja miattUgyanakkor az ügyet közvetlenül ismerő forrás szerint várhatóan július 10-ig megszületik a kompromisszumos megoldás. Egy másik informátor egyenesen arról beszélt, ezt akár már a jövő héten bejelenthetik. Az egyik ilyen forgatókönyv értelmében az Oroszország és Kalinyingrád közötti teherforgalom mentesülhetne az uniós szankciók alól, mivel az nem számít rendes nemzetközi kereskedelemnek, tekintve, hogy Kalinyingrád Oroszország része. Ezt azonban csak akkor lehetne megtenni, ha az oda szállított árut valóban az enklávéban használnák fel, s nem Oroszország balti központján keresztül exportálják. Ezt azonban nehéz lenne garantálni, mivel Litvánia dolga meghatározni az áruk végső rendeltetési helyét. Egy másik személy szerint humanitárius okok alapján lehetne kivételt tenni a Litvánia, Lengyelország és a Balti-tenger közé szorított Kalinyingrád számára.
A litván szállítási tilalom körüli vihar újra felhívta a figyelmet az úgynevezett Suwalki átjáróra. Ez a száz kilométeres sáv választja el az orosz exklávét Belarusztól. Itt van közvetlen szárazföldi határa Lengyelországnak és Litvániának, Varsóból ezen a területen keresztül érhető el szárazföldi úton Lettország és Észtország, illetve ez köti össze a balti államokat az EU és a NATO többi tagjával. katonai elemzők egy része ezért ezt a területsávot potenciális hadszíntérként kezeli – olvasható lapunk egy korábbi elemzésében.
Oroszország kész második frontot nyitni a Baltikumban, arról is szó van, hogy visszavonják Litvánia függetlenségének az elismerését