csőd;lemondás;elnök;Srí Lanka;tüntetések;belpolitikai válság;

- Lemond a Srí Lanka-i elnök

A hétvégén tüntetők ezrei rohamozták meg az elnöki rezidenciát a csődbe ment szigetországban.

Gotabaja Radzsapaksza Srí Lanka-i elnök tájékoztatta lemondásáról Ranil Vikramaszinghe miniszterelnököt – közölte hétfőn a miniszterelnöki hivatal a Reuters hírügynökség jelentése szerint.

Mahinda Japa Abejvardena házelnök elmondása szerint Radzsapaksza szerdán mond le tisztségéről, igaz, az elnök még nem nyilvánult meg jövőbeni elképzeléseivel kapcsolatban.

Az elnökön kívül a miniszterelnök is bejelentette, hogy távozik posztjáról, teret engedve egy minden felet magában foglaló ideiglenes kormánynak.

A tüntetők – akik mind az elnök, mind a kormányfő rezidenciáját elfoglalták – vezetője közölte: addig tartják elfoglalva a rezidenciákat, amíg a két politikus véglegesen nem mond le tisztségéről. Az egyik tiltakozó elmondta: nem csak az elnököt távozását követelik, hanem szélesebb körű politikai reformokat akarnak.

A Srí Lanka legnagyobb városának számító Colombóban hétfőn nyugalom honolt, miközben százak jártak-keltek az elnöki titkárságon és rezidenciában, és járták körbe a gyarmati kori épületeket. A rendőrség egyáltalán nem avatkozott közbe.

Mint arról mi is beszámoltunk, tüntetők ezrei rohamozták meg a hétvégén az elnök rezidenciáját, több száz embernek sikerült is bejutnia az épületbe. A demonstrálók az ország több részéből érkeztek a fővárosba, hogy követeljék a vezető lemondását a gazdasági válságkezelés elégtelensége miatt.

Péntek óta sem Radzsapakszát, sem Vikramaszinghét nem lehetett látni nyilvánosan, hollétük nem ismert. A rendőrség közölte, hogy a kormányfőnek a Colombo előkelő elővárosi részében található magánházát tüntetők felgyújtották, az esettel kapcsolatban három gyanúsítottat őrizetbe vettek.

Srí Lankán már hónapok óta tartanak a tiltakozások. A hatóságok péntek este kijárási tilalom elrendelésével próbálták megakadályozni a tüntetéseket, ez azonban nem tántorította el a demonstrálókat, és a civil szervezetek, valamint ellenzéki pártok tiltakozása miatt visszavonták a rendeletet.

A dél-ázsiai országban elszabadult az infláció, ezenkívül élelmiszer-,gyógyszer-, és üzemanyaghiány alakult ki. A kormányfő korábban elismerte, hogy az ország csődbe ment.

Mint arra a Reuters rámutat, a növekvő adósság és a Radzsapaksza-rendszer által biztosított bőkezű adókedvezmények megbénították az államháztartást, az olajárak emelkedésével pedig a devizatartalékok gyorsan kimerültek, az országnak alig maradt dollártartaléka az üzemanyag-importra. Az éves infláció a múlt hónapban 54,6 százalékra nőtt, a jegybank pedig figyelmeztetett, hogy a következő hónapokban akár a 70 százalékot is elérheti.

Szakértők szerint az elnök és a miniszterelnök lemondása esetén a házelnököt nevezhetik ki megbízott elnöknek, ezt követően pedig a parlamentnek 30 napon belül új elnököt kellene választania, aki kitöltené Radzsapaksza 2024-ig tartó mandátumát.

Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Csehország politikusai egyre több fenntartással tekintenek az együttműködésre. Már az is hírnek számít, hogy szeptemberben külügyminiszteri találkozót tervez a V4.