Az elmúlt napokban az Átrium és más magánszínházak segélykiáltásától volt hangos a média. Ebben a hangzavarban a Főváros egy 150 milliós támogatási alapról döntött, úgy hogy a saját színházaik dotációját ütemezik át. Mi szólt emellett?
Ez a legoptimálisabb megoldás. Hangsúlyoznám, hogy az öt fővárosi fenntartású kőszínház éves támogatásának három héttel való átütemezéséről van szó. Tehát nem december végén jutnak a pénzükhöz, hanem januárban. Ebből létrejöhet ez a 150 milliós alap. Reményeink szerint ehhez az összeghez érkezhetnek civil felajánlások, rendeznénk segélykoncertet a Palatinus Gyógyfürdőben, melynek a bevételét szintén felajánljuk erre a célra. Az Átrium, a Centrál Színház és a Pintér Béla és Társulata egy kortünetre hívták fel a figyelmet. Ennél többet most nem tudunk tenni, így is nagy dolog, hogy a fővárosi színházak vezetői erre az ötletre végül rábólintottak, miközben ők is rendkívül szorult helyzetben vannak. Nekünk pedig a szolidaritás jegyében mindenképp tennünk kellett valamit. A fővárosi színházak vezetői sarokba vannak szorítva, ugyanúgy ahogy a fővárosi vezetők. Mégiscsak arról kellett határozni, hogy legyünk-e szolidárisak azokhoz, a magán és független színházakhoz, amelyek még jobban sarokba vannak szorítva. Ez lett a kompromisszumos megoldás.
Eközben a Radnóti Színház anyagi okokból kénytelen bezárnia a Tesla Labor játszóhelyét, ahol független társulatok is helyet kaptak. Ezen lehet még segíteni?
Sajnos most úgy tűnik, hogy a Tesla Labor tényleg bezár. Ugyanakkor én személy szerint küzdeni fogok azért, hogy fennmaradjon a Tesla. A kormány lóugrásban közlekedik abban a tekintetben, hogy mekkora szolidaritási hozzájárulást von el a kormánytól. Olyanok vagyunk, mint egy napról napra élő család háztartása, sajnos mindig el kell venni valakitől, ahhoz ha valakinek adni szeretnénk. Meglátjuk, hogy Karácsony Gergely és Navracsics Tibor találkozója hoz-e valamilyen előrelépést. Nekem nagyon vérezne a szívem, ha a Tesla Labor véglegesen bezárni kényszerülne.
A támogatási alap pénzét hogyan osztják majd el?
Előrebocsátom, hogy az Átriumnak átutalt 15 milliós gyorssegély arra kellett, hogy a júniusi béreket kifizessék és ne kelljen elküldeni senkit. A 150 millió viszont kinyílik mindenki felé, akivel a kormány igazságtalanul járt el és nem adta oda a megítélt állami támogatást. Abban az esetben kölcsönként fogható fel a támogatási alapból nyújtott segítség, ha időközben megérkezik az állami támogatás, de az egyre közelítő gazdasági válság fényében én nem sok reményt fűzök ehhez. A Centrál Színház egyelőre egy 2024-ig érvényes megállapodás ellenére nem kapta meg az idén esedékes 250 millió forint éves támogatását az államtól. A minisztérium pedig egy fél mondattal húzta ki magát a fizetési kötelezettsége alól. Azt mondták, hogy ők minden nyáron törekednek arra, hogy tudjanak fizetni, úgy látszik, hogy most ez a törekvés nem bizonyult elég erősnek.
A 150 milliós keret felvetheti, hogy nagyon elaprózódik majd a támogatás. Ettől nem lehet tartani?
Ebben önnek igaza van, ugyanakkor kiderült és a kőszínházak vezetői is emellett érveltek, hogy vannak olyan fiatal rendezők, akik számára néhány millió forint is sokat jelentene, fedezné például a díszlet költséget.
A támogatások mértékéről szakmai kuratórium dönt?
A részleteket augusztus közepéig dolgozzuk ki. Több elképzelésünk is van a kiosztás módjáról, a konkrétumokat illetően kérünk még egy kis türelmet.
A Sperbank csődje miatt nehéz helyzetbe került a Trafó. A Főváros ígérte, hogy segít. Mi a helyzet ez ügyben?
410 millió forintot akkor átutaltunk a Trafónak, ezzel az életben maradás feltételeit biztosítottuk. Nemrég beszélgettem Barda Beáta igazgató asszonnyal, aki úgy köszönt el tőlem, hogy hajrá. Nem is tudom, hogy melyikünknek van nagyobb szüksége erre az optimista buzdító hangra.
Korábban újraosztotta a teátrumokat fenntartási szempontból a Főváros és a minisztérium, azok a teátrumok amelyek a Fővárosnál maradtak nagyobb bizonytalanságba kerültek, mint a társaik. Lehet ezen változtatni?
Azok a színházak maradtak fővárosi fenntartásúak, amelyeket a Főváros politikai szempontból akkor veszélyeztetettnek tartott. Tény, hogy ez a kör egy rendkívül sanyargatott szekcióvá vált a magyar színházi életen belül. Attól tartok, hogy ebből a helyzetből csak kormányváltás esetén tudunk majd kikeveredni. Most mindenhol azt látjuk, hogy a kedvencek sikeresen kilincselnek, a többiek pedig még talán a folyósig se jutnak el, ahol be lehetne kopogni az ajtón.
Most a felújítás előtt lévő Merlinben állunk, amelyet jövő tavasszal nyitnának meg. Ezek szerint nincs más mód, mint az előremenekülés?
Mentés és előre menetelés: megkerestük azt a formát, amely a legolcsóbb, ugyanakkor kulturális értelemben egy megmentendő érték. A Merlin újranyitása mindenképp jó hír.
Tavaszra megnyílhat a Merlin
A Merlin Színház felújítása a jelenlegi tervek szerint 430 millió forintba kerülne, ehhez még hozzá kell számítani az áfa összegét – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Kerpel-Fronius Gábor okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes. A volt Trafóházban Jordán Tamás és Lázár Kati 1991-ben indította el a Merlint, ahol oktatási stúdió is működött. A Népszava kérdésére Bősz Anett elmondta, hogy a színház üzemeltetésére majd pályázatot írnak ki, amelynek elbírásában szerepet szánnak az alapítónak Jordán Tamásnak, feltehetően a kuratórium elnökének kérnék fel. A teátrumot 2011-ben zárták be, azóta üresen áll.