gázár;rezsicsökkentés;lakossági áramár;

2022-07-14 16:00:00

A rezsicsökkentésnek vége, ahogy eddig ismertük, augusztustól jön a brutális drágulás

A kormány energiaveszélyhelyzetet hirdetve felmondta a rezsicsökkentés eddigi formáját. Augusztustól az átlagot meghaladó lakossági áram- és gázfogyasztás ára a jelenlegi többszörösére nő.

A kata-ügy után már keveseket lepett meg, hogy a kormány csütörtökön újabb megszorításokról döntött, a rendkívüli Kormányinfón ugyanis bejelentették a „rezsicsökkentés” eddigi formájának feladását. Ezt megelőzően Orbán Viktor kormányfő összehívta az energetikai kabinetet, ahol az "energiaveszélyhelyzetnek" megfelelő intézkedésekről döntöttek. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Németh Szilárd rezsibiztos hét pontból álló döntést ismertetett.

A lakosságot leginkább és súlyosan érintő pontot, vagyis a 2014-es áram- és gázárszint részleges megemelését, a végére hagyták. Várhatóan sok háztartásban veszik elő a következő napokban a gáz- és áramszámlákat, hogy ellenőrizzék, a havi fogyasztás túlcsúszik-e az országos átlagon. Utóbbi esetet a családi kassza augusztustól alighanem alaposan megsínyli. A kormány döntése értelmében ugyanis annak a háztartásnak, amely az átlagot meghaladó áramot vagy gázt fogyaszt, az efeletti részért már piaci árat kell fizetnie. Áram esetében az átlagfogyasztás havonta 210 kilowattóra (kWh), míg gáznál 144 köbméter. Éves mennyiségre átszámolva a kedvezményes áramtarifa 2523 kWh-ig vehető igénybe, míg a gáznál ez 1729 köbméter. Németh Szilárd szerint ha nem lenne rezsicsökkentés, a havi villanyszámla az átlagfogyasztónál 7750 forint helyett 53 ezer forintra rúgna. A gáznál az átlagos felhasználó havi, rezsicsökkentett, 15800 forintos számlája 131 ezer forintra nőne. Egy évre átszámolva, a 93 ezer forintos áramszámla "rezsivédelem" nélkül 610 ezer forintra, a gázé pedig 190 ezer forint helyett 1 millió 577 ezer forintra nőne.

Jelenleg  a lakosság 37 forintért kapja az áramot kWh-nként, míg a gáz köbméteréért 110 forintot fizet. (Ezek szerint száguldanak felfelé az árak, ugyanis Németh Szilárd június végén a közrádióban még azt mondta, hogy rezsicsökkentés nélkül a gáz a jelenlegi, köbméterenkénti 115 helyett 565, az áram pedig a kWh-nkénti 37 helyett 148 forintba kerülne a lakosságnak.) A végleges szorzókat és árakat amúgy a lakosságot ellátó MVM számítja majd ki, vélhetően havonta, a piaci árváltozásoknak megfelelően. Amennyiben a számlákon szereplő, és a fogyasztással arányosan számolt különböző díjakat is felszorozzák, úgy az átlagon felüli kis túllépés is brutálisan emelheti a számla végösszegét. Az átalányt fizetők helyzetéről, az elszámolás módjáról nem tudott tájékoztatást adni a miniszter.

Jelenleg 3 millió gázfogyasztót és 5,6 millió áramfogyasztót tartanak nyilván. A kedvezmények fogyasztási helyenként vehetők igénybe. A nagycsaládosok eddigi kedvezménye megmarad, azaz 3 gyerekre a határ 600 köbméterrel 2329 köbméterre nő. Minden újabb gyerek után további 300 köbméter kedvezményes tarifájú gáz jár. A villanynál nincs ilyen jellegű engedmény - fogalmazott Németh Szilárd, aki megalkotta az óriásplakátokra illő új szlogent is: a kormány megvédi a rezsicsökkentést - legalábbis az átlagfogyasztásig.

A rezsibiztos az intézkedéseket azzal indokolta, hogy télen is legyen energiája az országnak, amibe már nem fér bele az átlagon felüli fogyasztás pénzügyi támogatása.

Gulyás Gergely szerint a lépéssel a pazarlásnak is igyekeznek gátat vetni.