Bár Karl Nehammer már sajtótájékoztatója elején elhatárolódott Orbán Viktor tusnádfürdői kijelentéseitől, s az osztrák kancellár már a vizit előtt fogadkozott, hogy szóvá teszi a magyar kormányfő rasszista kijelentéseit, az osztrák, illetve német visszhangok alapján a közvéleményt nem sikerült meggyőznie.
Mindenesetre a decemberben kancellárnak választott politikust nem csak a demokrácia, illetve az európai alapértékek miatti aggodalma vezérelhette, amikor – ígéretének megfelelően – valóban szóvá tette a magyar miniszterelnöknek a fajelmélettel kapcsolatos megnyilatkozásait, hanem mert egyszerűen nem volt más lehetősége. Erre szólították fel az általa irányított Osztrák Néppárttal (ÖVP) egy koalícióban lévő zöldek: a környezetvédő párt különös megdöbbenéssel fogadta a magyar miniszterelnök mondatait.
Orbán Viktor: Előfordul, hogy néha félreérthetően fogalmazok – Percről percre a bécsi sajtótájékoztatórólAz osztrák és a német média főleg Orbán vizitjének időzítését kifogásolta. A Der Standard ugyanakkor megjegyezte, bár lehet balszerencsés időzítést emlegetni,
„de azt is mondhatnánk, csak idő kérdése volt, hogy mikor jön Orbán a következő rasszista és antiszemita kijelentéssel, politikailag ezért robbanásveszélyes őt meghívni. A múltban meglepő rendszerességgel, szándékosan küldött politikai üzeneteket azért, hogy a szélsőjobboldali táborból szedje össze a szavazókat”
– emlékeztetett a liberális lap. A Der Standard kitér Orbánnak arra a megjegyzésére is, amely szerint nem biológiai, hanem „kulturális” okok miatt szólt a bevándorlók ellen. „Tehát nem természeténél fogva rasszista, csak nem tetszik neki, ahogy bizonyos emberek élnek.”
Hogy Nehammer – elhatárolódása ellenére – mekkora hibát követett el már azzal, hogy meghívta a magyar kormányfőt, az a sajtótájékoztatón is egyértelműen bebizonyosodott. Amint egy osztrák tudósító kiemelte:
„Ahogy azt várni lehetett, Orbán a bécsi kancellári hivatal színpadát arra használja fel, hogy az Oroszország elleni uniós szankciókat és az Ukrajnának nyújtott európai segélyek kérdését helyezze a középpontba. Úgy tűnik, mindkettőt fel akarja rúgni. S ez az üzenet éppen Bécsben hangzik el”.
Nem volt kedvező visszhangja annak sem: Nehammer éppen az Orbánnal tartott sajtótájékoztatót használta fel arra, hogy bírálja az Európai Uniónak a gázfogyasztás visszafogásával kapcsolatos terveit, amelyért Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökélt is kritikával illette. Nem volt éppen szerencsés, hogy ezt épp akkor fejtette ki, amikor egy euroszkeptikus, oroszbarát kijelentéseket tevő politikus állt mellette.
Többen, köztük újságírók, azt kifogásolták, hogy csak az osztrák és a magyar közszolgálati média tehetett fel kérdéseket. Egyesek úgy vélték, ez azt a célt szolgálta, hogy Nehammer megvédje Orbánt a kellemetlen kérdésektől.
„Maguknak most egy fasiszta vezetőjük van”A Der Standard kitért Orbánnak arra a megjegyzésére, miszerint Magyarország támogatta az Oroszország elleni szankciókat. „Eddig Orbán valóban támogatta a 27 uniós állam összes büntetőintézkedését, de a lehető legnagyobb felhajtással és olyan kijelentésekkel, hogy egyáltalán nem tetszenek neki a szankciók. Éppen ellenkezőleg, több kárt okoznának az EU-nak, mint hasznot - mondta ezt többször is, anélkül, hogy bizonyítékot szolgáltatott volna.
Orbán Viktor: Mindig többet vettek el tőlünk, mint amennyit kaptunk, de a tartozásokat be fogjuk vasalni – Tusnádfürdői beszéd percről percre