;

infláció;megszorítások;áremelkedés;kiskereskedelmi forgalom;spórolás;

- Elkezdtünk spórolni

Júniusban tovább lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése, ami arra utal, hogy a lakosság már a megszorítások bejelentése előtt visszafogta a kiadásait.

A várakozásoktól elmaradva, a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest 4,5 százalékkal bővült júniusban, és egyben meredek lassulást mutat az előző hónapokban mért, bőven kétszámjegyű növekedésekhez képest. Májushoz mérve 0,5 százalékkal csökkent a boltok forgalma – közölte a KSH júniusi adatokhoz kapcsolódóan. Emellett a májusi adatot is lefelé módosította a statisztikai hivatal, így már egy három hónapja tartó, érdemi visszaesésről, csökkenő kiskereskedelmi fogyasztási trendről beszélhetünk – értékelték az elemzők a kiskereskedelmi adatokat.

Lassul a növekedés, közel a recesszió

A KSH két hét múlva publikálja a második negyedéves GDP adatot: az MNB várakozási szerint az első negyedéves 8,2 százalék után még a második negyedben is kiugróan magas lehetett a növekedés, az akár elérhette a 7 százalékot is. A lakossági fogyasztás növekedése mérsékeltebb lehetett a korábbi várakozásokhoz képest, ami lefele húzhatja a növekedési indexet is. Nagy kérdés, hogy az ipar hogy muzsikált. Az jól látható, az első félévben még legalább hét százalékkal nőtt a magyar gazdaság, ám a beszakadás most következik: az év második felében 0-2 százalékos ütemre lassulhat a növekedés –, sőt egyes kutatóintézetek azt sem zárják ki, hogy a 2022/23 fordulójára technikai értemben recesszióba kerül a gazdaság, vagyis nulla százalék közelébe esik a negyedéves növekedés. Ennek ellenére az éves növekedései szám, akár 5 százalék is lehet az erőteljes első félévnek köszönhetően.

A forgalom hónapról hónapra való esése arra utal, hogy a lakosság az első negyedévhez képest visszafogta a költéseit. Ennek két oka van, az egyik, hogy az első negyedben a választási pénzesőnek köszönhetően – családosok szja-kedvezménye, a 13. havi nyugdíj, a fegyveres dolgozók béremelése, az év eleji erőltetett (minimál)béremelések – következtében átmenetileg megugrott a lakosság jövedelme, s ennek az 1500-2000 milliárd forintnak legalább az egyharmada plusz keresletként jelent meg a boltokban. A választások után már nem voltak ilyen extrajövedelmek, ráadásul az egyre magasabb infláció is óvatosságra intette a családokat.

A KSH most közölt kisker-adataiból kiderül, hogy az élelmiszerboltok forgalma 1,1 százalékkal csökkent, míg a dohányboltok értékesítése 2,5 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 2,5 százalékkal nagyobb volt: különösen a használtcikk-üzletekben nőtt az értékesítés, 13,2 százalékos forgalombővülést értek el, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,6, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 4,3, valamint a textil-, ruházati és cipőboltokban 4 százalékkal növekedett. Csökkent a forgalom az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 3,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben pedig 4,3 százalékkal. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma ugyanakkor kiugró mértékben 23,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami egyértelműen az üzemanyag ársapka hatása. A 480 forintos üzemanyagárakat az emberek ma már láthatóan olcsónak tartják. Emiatt viszont a következő hetekben üzemanyaghiány alakulhat ki az országban, ami azt feltételezi, hogy a kormány heteken belül kénytelen lesz eltörölni az üzemanyagársapkákat, ami további drasztikus áremelkedéshez vezet és a fogyasztás csökkenésével jár majd.

A következő hónapokban folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom lassulása, az egyre magasabb bázis, a növekvő infláció, egyes háztartások esetén a meredeken megugró rezsiköltségek, az év utolsó hónapjaiban várhatóan csökkenő reálbérek, az emelkedő kamatok, valamint egyes átmeneti tényezők megszűnése miatt – mondta Suppan Gergely a Magyar Bankholding vezető elemzője. Ezt némileg ellensúlyozhatja külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalásának folytatódása, mivel a külföldi vendégek száma is fokozatosan élénkül. A járvány előtt a hazai kiskereskedelmi forgalom közel 7 százalékát a külföldi vásárlók és a bevásárló turizmus adta. A külföldiek visszatérése elhúzódó folyamat, mivel, mivel a távol-keleti országokból még nem várható a turizmus megjelenése, az orosz vendégek pedig tartósabban hiányozhatnak. A határmenti forgalmat fellendítette a gyenge forint, az üzemanyagárak és egyes élelmiszerek árainak hazai befagyasztása. A vásárlásokat ugyanakkor hátráltatja az egyes cikkeket érintő alkatrészhiány, különösen a gépjármű értékesítések, és egyes műszaki, számítástechnikai cikkek esetében.

A kiskereskedelmi statisztikák alapján elmondható, hogy már látszódik a gazdasági teljesítmény erőteljes fékeződése a második negyedév végén – vélekedett Virovácz Péter az ING Bank elemzője. A lakosság elkezdett alkalmazkodni a magasabb inflációhoz, és a következő hónapokban a költségvetési szigorítások hatása ezt tovább erősítheti. A második negyedév egészében nagyjából stagnálás látható a kiskereskedelem volumenében az előző negyedévhez képest. Mindez előrevetíti a negyedéves GDP-növekedés jelentős fékeződését is. Bár egyelőre túl korai (az ipari és építőipari adatok hiányában) ítéletet mondani, de egyértelműen megnőtt annak a valószínűsége a magyar gazdaság növekedése a második negyedévben platózott – tette hozzá az elemző.

A bolgárok az iskolakezdésre, a románok a felújításra készülnek, addig mi az energiatakarékosságon törjük a fejünket

Az egyre nagyobb mértékben fenyegető energiaválság a környező országok egyikében sem hat úgy a fogyasztókra, mint Magyarországon – derült ki az Árukereső.hu legfrissebb felméréséből. Míg Szlovéniában a nyári öltözködéssel, Romániában a lakásfelújítással, a bolgároknál pedig már az iskolakezdéssel kapcsolatos termékeket keresik leginkább, idehaza a fogyasztásmérő gigantikus előretörése mellett egészen a kilencedik helyre felugrott júliusban a bojlereket érintő keresések száma: az elmúlt hónapban háromszor annyian érdeklődtek iránta, mint júniusban. Az Árukereső felmérésének adatai is rávilágítanak arra a várható trendre, hogy már megkezdődött a lakossági spórolás, ami visszafogja a kereskedelem és gazdaság növekedését. 

Képalá

A benzinkutak forgalma az ársapkának köszönhetően  mintegy negyedével nőtt az egy évvel korábbihoz képest

Fékeződés

Virovácz Péter

Már látszódik a gazdasági teljesítmény erőteljes fékeződése a második negyedév végén

1,1 százalék visszaesést mértek a élelmiszerboltok forgalmában

Különösen a magyar vállalkozások kerültek hátrányba, ami a cégek versenyképességét is lerontja, de a lakosság sem lehet büszke.