LMP;Alkotmánybíróság;rendelet;fakivágás;tűzifa;

- Az Alkotmánybírósághoz fordul az LMP a tűzifarendelet miatt

Európában nincsen egyetlenegy olyan kormány sem, amelyik a klímaválság és a vízválság időszakában erődirtásba kezd – vélekedett az LMP társelnöke.

Az Alkotmánybírósághoz fordul az LMP a múlt héten elfogadott tűzifarendelet miatt – derül ki Schmuck Erzsébetnek, az LMP társelnökének bejelentéséből.

Schmuck emlékeztetett arra, hogy a múlt héten jelent meg a magyar közlönyben a rendelet, amely a fakivágás-, és -termelés szabályait „módosítja a tűzifaigény kielégítése érdekében”.

Mint mondta, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy tarra lehet vágni természetvédelmi területeken erdőket.

„Európában nincsen egyetlenegy olyan kormány sem, amelyik a klímaválság és a vízválság időszakában erődirtásba kezd. Ez az energiaválságot és -gondokat nem fogja megoldani.”

– jelentette ki.

Mint arra rámutatott, az ősszel kivágott fával nem lehet tüzelni azok magas víztartalma miatt.

„Az LMP ezért az Alkotmánybírósághoz fordul, hogy ezt a rendeletet semmisítse meg” – közölte.

Az LMP társelnöke szerint „Orbán Viktor valószínűleg hiányzott az iskolából, amikor az erdők szerepéről kellett tanulni”. „Ha ezt a hiányt Orbán Viktor pótolta volna, akkor biztos, hogy nem fogadja el a kormány ezt a sorsrontó rendeletet” – fogalmazott.

„Hogyha ez így marad, és az erdeinket kivágjuk, akkor biztos, hogy Magyarországon nem beszélhet a kormány arról, hogy 2050-re elérjük a klímasemlegességet, mert ezt még az évszázad végére sem tudjuk teljesíteni.”

– vélekedett.

Schmuck felhívta a figyelmet arra, hogy az erdőknek nem csak az éghajlatváltozás megfékezésében, de a vízvisszatartásban is fontos szerepe van, ezzel kapcsolatban emlékeztetett a Magyarország keleti felét sújtó aszályra. „Ha a kormány ezen az úton halad tovább, akkor biztos, hogy felgyorsítja Magyarország elsivatagosodását.” – mondta.

Szintén ezen a sajtótájékoztatón Gál József, az LMP szóvivője kijelentette: „Azt üzenjük innen a kormánynak, hogy el a kezekkel a magyar erdőktől.” Beszámolt arról is, hogy már több mint 25 ezren írták alá a petíciót, amelyet a párt indított pénteken a rendelet visszavonása érdekében.

A szóvivő hangsúlyozta: „A legfontosabb az, hogy legyen mindenkinek fűtött otthona a télen, de – mint azt hozzátette – a Fidesz 12 éves elhibázott energiapolitikája vezetett ide, hogy most ilyen kapkodó megoldásokhoz folyamodnak.”

Gál szerint a kormány az elmúlt 12 évben nem tettek semmit annak érdekében, hogy kevesebb energiafelhasználásra legyen szüksége a magyar lakosoknak, ha tett volna, akkor „nem lenne most ilyen súlyos a helyzet Magyarországon”.

Az LMP felkeresi az összes parlamenti pártot, ellenzékit és kormánypártit egyaránt, hogy csatlakozzanak a „jövővédő” alkotmánybírósági beadványukhoz – tette hozzá.

Ujhelyi, miután a Jobbik benyújtotta a saját népszavazási kezdeményezését, úgy fogalmazott: „a felesleges párhuzamosságok elkerülése miatt a saját javaslatát nem adja be, de a legfelsőbb fiókban tartja”.