Bekövetkezett, amire régóta számítani lehetett, ám mindeddig mégis irreálisnak tűnt: az igazságszolgáltatás bekopogott Donald Trump volt amerikai elnöknek ajtaján. A Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) hétfőn hosszú órákon át razziázott floridai birtokán, Mar-a-Lagón. Hivatalos iratokat, köztük szigorúan titkos dokumentumokat foglaltak le, melyeket Trump jogosulatlanul tartott magánál. A törvények alapján az egykori elnöknek a hivatali idejében készült összes iratot be be kellett volna szolgáltatnia a Nemzeti Levéltárnak (NARA), ám ő ennek a kötelességének többszöri felszólítás ellenére sem tett eleget. Olyan súlyos kihágásról van szó, amiért akár börtönbüntetéssel sújthatják vagy a közhivatal viselésétől is eltilthatják.
Trump a rá jellemző bombasztikus stílusban ítélte el a házkutatást. “Sötét idők ezek nemzetünk számára, mert gyönyörű otthonom [...] ostrom alatt áll, rajtaütött és megszállta azt FBI ügynökök egy nagy csoportja” - fogalmazott a politikus, aki a hétfői akció idején New Yorkban tartózkodott. Külön sérelmezte, hogy a nyomozók még a páncélszekrényét is átkutatták. Szerinte politikailag motivált eljárásról van szó, amellyel a “kétségbeesett” Demokrata Párt meg akarja akadályozni, hogy újrainduljon 2024-ben az elnökségért. Befolyásos republikánus politikusok Trumpot követve azzal vádolták meg a Biden adminisztrációt, hogy fegyverként használja az igazságszolgáltatást. Ennek a narratívának azonban ellentmond, hogy a házkutatást valószínűleg Christopher Wray FBI-igazgató is jóváhagyta, akit éppen Trump nevezett ki a nyomozóiroda élére. Az sem egyértelmű, hogy az akció Joe Biden érdekeit szolgálná: a szenátus vasárnap fogadta el az elnök több mint 700 milliárd dollár (272 000 milliárd forint) összértékű klímavédelmi és egészségügyi intézkedéscsomagját. Az FBI Trump elleni fellépése erről a sikerről tereli a figyelmet, sőt kifejezetten feltüzeli a volt elnök híveit a novemberi félidős választások előtt.
A mar-a-lagói házkutatásra egy Nemzeti Levéltár kezdeményezte eljárás keretében került sor. A NARA már tavaly észrevette, hogy nagyjából 15 doboznyi hivatalos dokumentum és anyag hiányzik a 45. elnök archívumából, köztük olyan szigorúan titkos iratok is, amelyeket a nyilvánosan körülírni sem lehet. Az amerikai sajtó idén januárban arról számolt be, hogy több hónapos egyeztetés után Trump stábja átadta ezeket a levéltárnak, ám, mint később kiderült, korántsem maradéktalanul.
A feljegyzések visszatartása egyrészt nemzetbiztonsági kockázatot rejt magában: ha azok illetéktelen kezekbe kerülnek, a bennük szereplő érzékeny információk akár az Egyesült Államok ellenségeihez is eljuthatnak. Másfelől jogi szempontból aggályos, ha egy volt elnök olyan anyagok felett rendelkezhet, amelyek esetleges hivatali visszaéléseiről szolgálhatnak terhelő bizonyítékként. Ezt a veszélyt a kongresszus már 1974-ben felismerte, amikor jogszabállyal kötelezte a Watergate-botrányba belebukott Richard Nixont, hogy adja át az őt potenciálisan inkrimináló dokumentumokat, köztük a hírhedt hangszalagokat a levéltárnak. A kötelezettséget 4 évvel később az összes azután következő elnökre is kiterjesztették, és a munkaanyagok megsemmisítését is megtiltották nekik.
Alapos a gyanú, hogy Trump az utóbbi szabályt is megszegte. Az Axios hírportál hétfőn közölt fotókat, amelyeken az látható, hogy a volt elnök kézírását viselő papírdarabok úszkálnak egy-egy vécékagylóban. A képeket Maggie Haberman, a New York Times riportere szerezte meg és azért osztotta meg, hogy októberben megjelenő Trumpról szóló könyvét reklámozza. Az újságíró forrása szerint több alkalommal előfordult, hogy az egykori elnök a toaletten húzott le iratokat, bár ezt a milliárdos szóvivője tagadta.
Levéltári vétségein túl, Trumpot más ügyekben is jogi felelősségre vonás fenyegeti. A New York-i főügyészség vallomást vár tőle az alapítványa körüli pénzügyi visszásságokkal kapcsolatban. A szövetségi igazságügyi minisztérium azt vizsgálja, hogy terheli-e büntetőjogi felelősség őt a 2021. január 6-i puccskísérletért és a 2020-as elnökválasztási eredmények megváltoztatását célzó erőfeszítésekért. Georgia államban az ügy helyi vonatkozásait feltáró nyomozás már elért a volt elnök belső köreihez - Trump egykori ügyvédjét, Rudy Giulianit éppen tegnapra idézte be a vádesküdtszék meghallgatásra.