Kúria;Fővárosi Ítélőtábla;jogállamiság;magyar kormány;befolyásolás;

2022-08-14 15:41:00

Observer: úgy lett a Kúria elnökének felesége vezető bíró, hogy feleannyi szavazatot sem kapott, mint a riválisa

Az Observer dokumentumokra hivatkozik, a magyar bíróságot ért kormányzati befolyásolási kísérletekről pedig Vasvári Csaba, a Fővárosi Törvényszék bírája nyilatkozott.

Magyarországon a Kúria elnökének a feleségét annak ellenére nevezték ki vezető bírói posztra idén júniusban, hogy a bírói választáson kevesebb szavazatot kapott, mint riválisa – erről az Guardian oldalán vasárnap megjelent Observer-cikk írt az általa látott dokumentumok alapján. 

Arról pedig, hogy Orbán Viktor kormánya „folyamatosan túllépi” a hatáskörét, és megingatja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat, Vasvári Csaba, a Fővárosi Törvényszék vezető bírója nyilatkozott az Observernek, valamint „külső és belső befolyásolási kísérletekről” is beszélt.

Mint hozzátették, 18 éve bíróként dolgozó Vasvári az Országos Bírói Tanács szóvivője elmondta, hogy „túlkapások a politikai spektrum minden oldaláról érkeztek”, de szerinte a felelősség a 12 éve, jelentős részben „szupertöbbséggel rendelkező” Fideszé.

Vasvári „egyértelmű belső befolyásolási kísérletként” említette a korrupciós Schadl-Völner-ügyben kiszivárgott botrányos ügyet, amikor a végrehajtói kar vezetője egy bírót akart volna kirúgatni, amit később az Országos Bírói Hivatal (OBH) közleményben tagadott, de az ügyben indított belső vizsgálat nem csak a nyilvánosság, de még a bírótársak előtt is titkos maradt.

Vasvári Csaba azt is nehezményezte, hogy Senyei György Barnának, az OBH elnökének „bírói kinevezései nem átláthatóak”. A lap ehhez hozzáfűzte, hogy „az OBH elnöke felelős a magyar bírósági rendszer irányításáért, miközben az Európai Bizottság és az Európa Tanács szerint „politikai kinevezett személyként túl nagy hatalommal rendelkezik”.

Bár az uniós jogállamisági eljárás ellené a magyar kormány hozzá szeretne jutni a „befagyasztott forrásokhoz”, az Observer ellenvetésként hozta fel „a fékek és ellensúlyok hiányát és a nepotizmust”, amelyre az utal, hogy  „a jó kapcsolatokkal rendelkező politikusok viszonylag képzetlen barátai és családtagjai töltenek be vezető pozíciókat a bírósági rendszerben”.