hitelminősítő;Standard & Poor's;forintgyengülés;

Nagyot zuhant a forint, egyetlen nap alatt hét forintot emelkedett az árfolyama

Újra 400 forint közelébe emelkedett az euró árfolyama hétfőn, egyetlen nap leforgása alatt hét forintot emelkedett az árfolyama reggeli 392 forintról, 399,2 forintig.

A forint bő másfél százalékos gyengülése kilógott a régióból, a gyengülés jelentős része a magyar gazdaságnak szólt. A piac a péntek éjszakai Standard&Poor’s döntés reagálta le: mint ismert a nemzetközi hitelminősítő megtartotta ugyan belefektetési kategóriában a magyar államadósság besorolását, ugyanakkor a kilátásokat a korábbi semlegesről negatívra rontotta. Ez azt jelenti, hogy egy következő lépés akár a magyar államadósság leminősítése is lehet – de erre most 33 százalékos esélyt ad a cég.

A S&P a magyar gazdaság fő kockázatai közé sorolta az uniós gázválságot, amelynek különösen kitett a magyar gazdaság, a magyar kormány Európia Unióval folyó jogállami csatározásait, amely az uniós források tartós elzárásával fenyeget. De a szóvá tették az Orbán-kormány rendeleti kormányzását, az ad hoc döntéseket, amely kiszámíthatatlanná tette a magyar gazdaságpolitikát. Az S&P megállapításai között nincs semmi új, ezek a kockázatok többé-kevésbé közismertek a befektetők előtt, ám ha ezek miatt bekövetkezne a magyar államadósság leminősítése, akkor az a magyar államkötvények leértékelődéséhez vezetne. Erre a hírre reagált most a piac forintgyengüléssel.

A következő mérföldkő a második negyedéves GDP adata lehet, amit a KSH szerdán publikál. Az elemzők többsége még negyedéves alapon fél százalékpont körüli növekedést vár, ami éves bázison hat százalékos GDP bővülést takar – ám vannak olyan előrejelzések is, amelyek a már második negyedre zsugorodást várnak. Vártnál rosszabb adat, akár újra 400 forint felé emelheti az euró árfolyamát, amely most fontos ellenállási pont. A forinterősödés irányába a támasz 390-392 forintnál van, vagyis ennél olcsóbb euróra a következő hetekben nem lehet számítani – leszámítva azt nem várt eseményt, ha előrelépés történne a magyar kormány és az Európia Bizottság közötti jogállami egyeztetéseken.