;

Egyesült Államok;nyomozás;házkutatás;Donald Trump;titkosítás;tanúvallomások;

A floridai Trump-birtok titkait egyelőre nem fedik fel

- Egyelőre titok marad, minek alapján rendelték el Donald Trump floridai házkutatását

Az amerikai igazságügyi minisztérium a nyomozás érdekeire tekintettel nem hozza nyilvánosságra a volt elnököt érintő ügyek tanúvallomásait.

Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma hétfőn közölte, hogy ellenzi annak a nyilatkozatnak a feloldását, amelyet az ügyészek arra használtak, hogy megszerezzék a szövetségi bíró jóváhagyását Donald Trump volt amerikai elnök floridai birtokának átvizsgálásához, amelynek során titkos dokumentumokat foglaltak le – írja a Reuters.

A tárca egyetértett az ügyészekkel abban, hogy ha az „eskü alatt tett” nyilatkozatot nyilvánosságra hoznák, az „nagy valószínűséggel veszélyeztetné a jövőbeni nyomozási lépéseket”. A vádhatóság szerint ugyanis a nyilatkozatban szeplő tanúkkal és vallomásaikkal kapcsolatos információk különösen érzékenyek, tekintettel az ügy nagy horderejű természetére. Továbbá fennáll annak a kockázata, hogy a tanúk személyazonosságának felfedése „hatással lesz a nyomozásban való együttműködési hajlandóságukra”.

Mint ahogyan lapunk is beszámolt róla, a múlt hétfői házkutatás kapcsán a Washington Post nyomozásra rálátó forrásokra hivatkozva arról írt, hogy atomfegyverekkel kapcsolatos iratokról van szó. Eközben az FBI akcióját az egykori elnök és a Republikánus Párt más prominens tagjai is a demokrata kormányzat politikai bosszújának igyekeznek beállítani. Trump pedig egyenesen azzal vádolta meg a nyomozókat, hogy hamis bizonyítékokat helyeztek el birtokán.

A házkutatás jegyzőkönyveit múlt pénteken hozták nyilvánosságra, amelyekből kiderül, hogy a volt elnöktől minősítettnek tartott iratokat is lefoglaltak.  A pénteken kiadott körözésből kiderült, hogy az igazságügyi minisztérium három törvény megsértését vizsgálja, köztük a kémtörvény egy olyan rendelkezését, amely megtiltja a honvédelmi információk birtoklását, valamint egy másik jogszabályt, amely bűncselekménynek minősíti az iratok tudatos megsemmisítését, elrejtését vagy meghamisítását, a vizsgálat akadályozásának szándékát.

Kordonnal és drótakadállyal védik az FBI washingtoni központját

Az ügyészség a titkosítás fenntartása másik indokaként említette az FBI ellen egyre gyakoribb támadásokat és fenyegetéseket. Az Egyesült Államok rendőrsége autós üldözés és lövöldözés után agyonlőtt egy fegyveres férfit, aki múlt csütörtökön megpróbált betörni az Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI épületébe az Ohio állambeli Cincinnatiban. Most hétfőn pedig az igazságügyi tárca azt is megemlítette, hogy letartóztattak egy pennsylvaniai férfit, akit azzal vádolnak, hogy a közösségi médiában fenyegetőzött FBI-ügynökök ellen.

Az ukrán elnök terrorista államnak nevezte Oroszországot és súlyos precedensnek a „nukleáris zsarolást”.