közlemény;Vasvári Csaba;Országos Bírói Tanács;kormánypárti sajtó;

A kormánypárti média támadja az Országos Bírói Tanács szóvivőjét, a testület visszautasítja a vádakat

A kormánypárti sajtó azután szállt rá Vasvári Csabára, hogy a szóvivő az Observernek nyilatkozva egyebek között arról beszélt, hogy az Orbán-kormány „folyamatosan túllépi a hatáskörét, és megingatja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat”.

Az Országos Bírói Tanács (OBT) a leghatározottabban visszautasít a magyar sajtóban megjelenő minden olyan állítást, miszerint bármely hivatalban lévő magyar bíró valaha is bármilyen „terror” bírája lett volna, vagy a politikai paletta bármely szereplőjéhez lenne köthető – áll a testület közleményében, amelyet a 444 vett észre.

Mint arról mi is beszámoltunk, Vasvári Csaba az Observernek nyilatkozva arról beszélt, hogy a kormány „folyamatosan túllépi a hatáskörét, és megingatja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat”. Az OBT szóvivője – aki egyben a Fővárosi Törvényszék vezető bírája – elmondta továbbá, hogy „túlkapások a politikai spektrum minden oldaláról érkeztek”, de szerinte a felelősség a 12 éve, jelentős részben „szupertöbbséggel rendelkező” Fideszé.

Vasvári Csaba  „egyértelmű belső befolyásolási kísérletként” említette a korrupciós Schadl-Völner-üggyel kapcsolatban kiszivárgott botrányos esetet, amikor is a végrehajtói kar vezetője egy bírót akart volna kirúgatni, amit később az Országos Bírói Hivatal (OBH) közleményben tagadott, de az ügyben indított belső vizsgálat nem csak a nyilvánosság, de még a bírótársak előtt is titkos maradt.

A Magyar Nemzet ezután arról írt, hogy Vasvári Csaba évek óta folytat kormányellenes agitálást, és 2006-ban szerepet vállalt a gyurcsányi terrorban, az Origo pedig már a gyurcsányi terror bírájának nevezte.

Az OBT közleményében hangsúlyozta,

„Egy bíró személyét ért propagandisztikus támadásnak egy modern, európai jogállamban nincs helye!”

A bírósági igazgatással kapcsolatban megfogalmazott bírói kritika vagy vélemény nem minősíthető az ország elleni támadásnak, az a bírákat is megillető vélemény-nyilvánítási szabadság része – tették hozzá.