;

Szerbia;beavatkozás;Koszovó;feszültség;KFOR;Jens Stoltenberg;

- A NATO kész beavatkozni, ha elmérgesedik a helyzet Koszovó és Szerbia között

Az észak-atlanti szövetség főtitkára azután beszélt erről, megbeszéléseket folytatott Aleksandar Vučić szerb elnökkel a nyugat-balkáni szomszédok közötti jelenlegi feszültségekről.

A NATO Koszovóban állomásozó békefenntartó erői készek beavatkozni, ha elmérgesedik a helyzet Koszovó és Szerbia között – közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Aleksandar Vučić szerb elnökkel közös brüsszeli sajtótájékoztatóján a Reuters hírügynökség jelentése szerint.

„Míg a helyzet a terepen javult, minden fél – különösen a belgrádi és pristinai tisztségviselők – felelőssége, hogy megakadályozzák a helyzet újbóli kiéleződését” – jelentette ki Stoltenberg.

„Felszólítok minden felet, hogy tanúsítson önmérsékletet, és kerülje az erőszakot. A NATO továbbra is szorosan nyomon követi a helyzetet a terepen. (…) Ha a stabilitás veszélybe kerül, a KFOR (a NATO koszovói békefenntartó erője – a szerk.) kész beavatkozni”

– mondta.

Bár a szerb-koszovói viszony sosem volt feszültségektől mentes, a kapcsolat különösen hűvössé vált azóta, hogy Koszovóban tavaly márciusban a nacionalista Önrendelkezés vezetője, Albin Kurti lett a kormányfő. A legutóbbi válságot az a tervezett intézkedés okozta, amelynek értelmében a pristinai hatóságok augusztus elejétől nem ismerték volna a szerb személyi igazolványokat a határátkelőkön, a szerbeknek ehelyett ideiglenes okmányt kellett volna csináltatniuk a határon (a helyzet fordítva is fennáll, a szerb hatóságok szintén nem ismerik el a koszovói papírokat). Emiatt a szerbek által lakott Észak-Koszovóban a helyiek július végén blokád alá vettek több utat, ám Kurti amerikai kérésére úgy döntött, hogy harminc nappal elhalasztják az intézkedés bevezetését. A szerbek ezt követően felszámolták a blokádot.

A probléma azonban ezzel nem oldódott meg, az okmányok elismerésével kapcsolatos vita megmaradt, ezért a koszovói kormányfő és a szerb elnök csütörtökön Brüsszelben találkozik egymással.

Gigantikusnak indult, végül csak minden idők legnagyobbja lett az amerikai elnök által kedden aláírt „inflációcsökkentő” csomag. Az inflációt ugyan nem csökkenti, de azért elég progresszív.