Az újabb szankciós lépés megnehezítené az orosz állampolgároknak a schengeni vízumok beszerzését. Néhány tagállam, így a Cseh Köztársaság és Lengyelország már nem sokkal azután leállította az orosz turistáknak szóló vízumok kiadását, hogy Vlagyimir Putyin februárban elrendelte Ukrajna teljes lerohanását. Azóta követelik – Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kérésével összhangban –, hogy Brüsszel vezessen be teljes tilalmat. Észtország nemrég Lettországgal együtt beszüntette az ilyen vízumok kiadását. Finnország pedig bejelentette, hogy tizedére csökkenti a befogadott kérelmek számát.
Mióta ugyanis az uniós tagállamok felfüggesztették az EU és az agresszor Oroszország közötti légi közlekedést, sok orosz turista a nyugat felől határos országokat használja tranzitútvonalként más uniós célpontok felé. Az észt kormányfő a múlt héten azt mondta, hogy az EU-ba utazó oroszok 30 százaléka országán keresztül jut el a tervezett célországba. A turistabeutazások átfogó tilalmát támogató országok ugyanakkor azt mondják, hogy fenntartanának bizonyos kivételeket, hogy a humanitárius okokból menekülőknek és az orosz ellenzék képviselőinek módjuk legyen menedékkérelmet benyújtaniuk.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter a 27-ek közötti megállapodást „a legtartósabb és jogilag legkorrektebb megoldásnak” tartaná. De nem zárta ki, hogy szűkebb, regionális megállapodás szülessen az orosz turisták áradata által leginkább érintett országok között.
A 2007-es megállapodásnak a kormánytisztviselők és üzletemberek szabad mozgására vonatkozó részeit már február végén felfüggesztették. A miniszterek most a cseh fővárosban kezdődő kétnapos informális tanácskozásukon első lépésként politikai támogatást kívánnak nyújtani az EU és Oroszország közötti vízumkönnyítési megállapodás felfüggesztéséhez - mondta a Financial Timesnak a tárgyalások három résztvevője. „Nem helyénvaló, hogy orosz turisták sétálgassanak városainkban, kikötőinkben” - mondta az egyik magas rangú uniós tisztségviselő.
„Kivételes helyzetben vagyunk, és ez kivételes lépéseket igényel. A vízumkönnyítések felfüggesztésén túl akarunk lépni”
- mondta a tisztségviselő, hozzátéve, hogy az év végéig további, mélyebb változtatásokat vezethetnek be.
Nincs azonban konszenzus a további intézkedésekről, például arról, hogy a putyini Oroszország invázióját támogató Fehéroroszország állampolgáraira is kiterjesztenének bármilyen tilalmat. Néhány ország óva intett a teljes tilalomtól. Görögország és Ciprus gazdasági okokra hivatkozva már felszólalt ellene, és Olaf Scholz német kancellár is ellenezte a tilalmat, mondván, az oroszok számára lehetővé kell tenni, hogy elhagyhassák hazájukat, ha nem értenek egyet a Kreml politikájával. Nem tervez szigorítani a vízumkiadáson a magyar kormány sem – derült ki Szijjártó Péter külügyminiszter egy múlt heti Facebook-bejegyzéséből. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki a prágai tárgyalások elnöke lesz, kijelentette - ellenzi az összes orosz vízum betiltását, mondván, hogy a blokknak „szelektívebbnek kell lennie”.
Szijjártó: Nem szigorítunk a vízumkiadáson az orosz állampolgárok esetébenFinnország, Lengyelország és a balti országok, amelyek Oroszországgal határosak, ezért felajánlották, hogy a schengeni megállapodás nemzetbiztonsági kivételeire hivatkozva nem engedik be területükre a turistavízummal rendelkező oroszokat. Az észt miniszterelnök szerint a vízumtilalom nemzetbiztonsági és uniós hitelességi kérdés. A nemzetbiztonság és az uniós szankciók integritásának védelme érdekében a blokknak beutazási tilalmat kell elrendelnie az orosz állampolgárokkal szemben mindaddig, amíg Moszkva be nem fejezi ukrajnai invázióját - mondta Kaja Kallas az EURACTIV-nak.
A The Moscow Times című orosz ellenzéki lap ugyanakkor a múlt héten kétségbe vonta az újabb utazási szankciók értelmét, azt állítva, semmi sem bizonyítja, hogy az átlagos oroszok szabad mozgása háborújának folytatására bátorítaná a Kremlt, vagy elősegítené az orosz emberek Putyini diktatúrával való megbékélését.
A csehek azt szeretnék, ha orosz állampolgár többé nem utazgatna be az EU tagországaiba