A Pharrajimos vagyis a roma holokauszt a témája a Bálna Budapest első emeletén látható tárlatnak, mely két teremben, számos művész alkotásán keresztül mutatja be a második világháború alatt történt tragikus eseményt, és amely augusztus 2-án, a roma holokauszt európai emléknapján nyílt meg. – A kiállítással az volt a célunk, hogy roma és nem roma művészek munkáival minél több embert érzékenyítsünk, és felhívjuk a figyelmet a szörnyűséges eseményre. Ennek a legkifejezőbb módja a vizualitás – mondta lapunknak ifjabb Kunhegyesi Ferenc Bács-Kiskun Megyei Prima-díjas képzőművész, a kiállítás kurátora.
A képek két teremben, az idén tavasszal nyílt Szentandrássy István Roma Művészeti Galériában kaptak helyet, és két fő helyről érkeztek: a Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Ház gyűjteményéből, másfelől az idei, Zalaszentlászlón rendezett képzőművészeti táborból, melyen fiatal, roma és nem roma tehetségek vettek részt. – A táborban az ismertebb művészeket arra kértem, hogy fessék meg a roma holokauszt témáját a saját elképzelésük szerint. Mindegyikük szabadon alkothatott, én szándékosan nem határoztam meg, hogy milyen stílusban és technikával készítsék el a képeket – mondta ifjabb Kunhegyesi Ferenc.
A kiállításon a befogadó is láthatja, hogy az alkotók a témát hol realistán, hol szürreálisan, vagy absztrakcióba hajló módon ábrázolták. Dilinkó Gábor és Orsós Teri művein például konkrétan látjuk a láger épületeit és a fogságban tartott embereket, Váradi Gábor művén pedig közelről jelenik meg öt alak – köztük egy idős asszony, egy hegedülő férfi és egy gyermek –, valamint az előttük feszülő szögesdrót, mely jelzi az embertelen körülményeket. Egyes képeken már csak haloványan látszódó arcokat látunk, melyek tekintete a borzalmakról tanúskodik – Kunhegyesi Ferenc, Ökrös Mónika és Lőrincz Mária Magdolna olajképei magukért beszélnek. A Közös emlékezet című 2004-ben készült nagy méretű olajkép pedig több művész munkája: a roma zászlón szereplő piros kereket látjuk rajta számos tragikus jelenettel.
A tárlaton szerepel továbbá a galéria névadója, Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész Dachau című korai szénrajza is, melyen a szűk térben látható alakok és azok riadt vagy beletörődő arckifejezése teremt szorongató hangulatot. A második teremben egy másik mester, Ferkovics József tusrajzai és festményei sorakoznak: a műveken a lágerben tartott reggeli vizit, a munkába menetelő emberek, vagy a cellában várakozó foglyok jelennek meg. Ferkovics művei érzékeny és kifejező vonalvezetéssel mutatják meg a haláltáborok borzalmait.
Infó
Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria
Bálna Budapest, I. emelet
Megtekinthető szeptember 20-ig
keddtől szombatig: 10:00-18:00
Hidat képezni
A tárlatnak helyet adó Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria küldetésének tekinti, hogy bemutassa azokat a roma képzőművészeket, akik a XX. század közepétől jelentős, európai színvonalú életműveket hagytak az utókorra, valamint kiállítási lehetőséget kíván nyújtani a tehetséges kortárs képző- és iparművészet, fotóművészet alkotóinak is. A galéria legfőbb célja, hogy a művészet eszközeivel hidat képezzen a roma és nem roma emberek között.