képzőművészet;Szentendre;

- Ötven év a pincemélyben

Öt évtizedes fennállását ünnepli a szentendrei Vajda Lajos Stúdió, melynek művészei egy csoportos kiállítással készültek.

A művészet világában időnként születnek olyan helyek, intézmények, melyeknek kis túlzással élve saját lelkük van. Ilyen különleges színtér a szentendrei Péter Pál utca 6. szám alatti pinceműhely is, melyben 1972 óta működik a Vajda Lajos Stúdió (VLS), és melynek téglafalai között már számos neves képzőművész állított ki. Ezt a tényt demonstrálja a nemrég nyílt „FÉL1ooMÉLY ÉV 1 PINCEMŰHELYBEN” című kiállítás, mely bár nem a stúdió történetét mutatja be – erre a pince százötven négyzetméteres kiállítótere nem is lenne elég –, hanem a Vajda-tagok egy-egy munkájával prezentálja annak sokszínűségét.

A művek ráadásul igencsak frissek: az alapítók közül efZámbó Istvántól például a 2022-es Mindenki másképp forog a sírjában című groteszk festményét láthatjuk, míg társától, feLugossy Lászlótól az idén készült 8 perc a dalai lámával című videót, melyben a művész a buddhista tanító egy könyvéből olvas fel. Bukta Imre 2005-ös Tökölők (Pumpkin People) című képén a szó szoros értelmében tökfejű emberek szerepelnek, míg drMáriás képén Kádár János jelenik meg Mona Lisaként Leonardo da Vinci műtermében.

A tárlat azonban nemcsak a befutott művészekről szól, de a kortárs generációról is: láthatjuk többek közt Deim Pál fiának, Péternek, valamint az ő fiának, Balázsnak egy-egy fekete-fehér fotográfiáját, valamint Bereznai Tamás 2017-es Beavatkozás című videóját, melyben a művész a nyolcadik kerületi Német és Őr utca nevét vágja ki fehér papírból, majd helyezi el betűit az adott utcákban – mintha csak a Google Maps térkép alkalmazásán látnánk a helyeket.

A tárlat megnyitóján Wehner Tibor művészettörténész kiemelte, hogy a modern magyar művészet történetét áttekintő feldolgozásokban Szentendre kapcsán két fontos sarokdátumot, két meghatározó aktust kell feljegyezni az évkönyvekben: az első a Szentendrei Festők Társaságának 1928-as, a második a szentendrei Vajda Lajos Stúdió 1972-es megalapítása. Wehner szerint a város művészeti intézményeinek történetében a Régi Művésztelep 1926-1928-as létrejötte, és a Vajda Lajos Stúdió Péter Pál utcai Pinceműhelyének 1973-as megnyitása a korszakjelző fordulópont. – Minden más tényező ezek függvénye, illetve ezen viszonyítási pontok általi determináns.

A VLS jelentőségét az alapítói is hasonlóan látják. – Szentendrén, a festők városában már a XX. század első felében is erős, érzékeny és jelentős művészek alkottak. Ötven évvel ezelőtt azonban a Vajda Lajos Stúdiónak hála a település egy új, fiatalos lendületet kapott – mondta lapunknak feLugossy László, hozzátéve, a hely születése előtt 1968-tól rendezték a templomdombon a Szentendrei Szabadtéri Tárlatokat, melyből idővel kinőtte magát a VLS.

– Sokszor kérdezik tőlem, hogy ki csinálta a Vajda Stúdiót. Mire én viccesen azt szoktam mondani, hogy azt nem mi csináltuk, hanem a múlt rendszer. Ha az nem lett volna, mi lehet, hogy nem is alakítunk csoportot – mondta efZámbó. A művész szerint az a kísérletező és nyitott hozzáállás, ami jellemezte őket, szintén igaz a fiatal tagokra is. A Stúdióban épp ezért rendeznek időnként tematikus tárlatot, melyre szívesen várják az új alkotókat. – Én is annak örülök a legjobban, hogy vannak itt fiatal művészek, akik méltók arra, hogy a Stúdiót továbbvigyék. Mi már túl vagyunk a hetvenen, megyünk kifelé – mondta feLugossy.

Infó

FÉL1ooMÉLY ÉV 1 PINCEMŰHELYBEN

VLS Pinceműhely

Szentendre, Péter Pál utca 6.

Megtekinthető október 2-ig

Péntektől vasárnapig 16:00-20:00

Hetedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA egyedülálló koncertjét az MVM. Újragondolt klasszikusok csendültek fel Rúzsa Magdi, Balázs János és a Concerto Budapest előadásában 2022. augusztus 27-én.