BBC;pusztulás;aszály;gólyák;villanyoszlop;

Képünk illusztráció

- Annyi gólya pusztult el a magyarországi villanyoszlopok miatt, hogy a BBC videóriportot forgatott róla

Mészáros Lőrinc érdekeltsége is felsejlik a háttérben.

A magyarországi gólyák pusztulásáról készített három és fél perces videóriportot a BBC - vette észre elsőként a G7.

A videó tanúsága szerint környezetvédelemmel foglalkozó civilek több tucat halott fehér gólyát találtak Kelet-Magyarországon az elmúlt hetekben. A fokozottan védett madarak legtöbbjének halálát áramütés vagy mérgezés okozta. A fő ok, hogy a környéken a villanyoszlopoknak mindössze tíz százaléka szigetelt, ennek következtében pedig a számítások szerint évente mintegy 150 ezer madár pusztul el.

Kiss Balázs, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság nevű civil szervezet munkatársa elmondta,

a gólyák, ahogy elrugaszkodnának a póznáról, kitárják a szárnyukat, amely hozzáér a vezetékhez. A lábuk ilyenkor még hozzáér a pózna fém részéhez, és a hatalmas feszültségű elektromos áram átmegy az állat testén.

A BBC megkereste az ügyben a Mészáros Lőrinc felcsúti oligarcha érdekeltségébe tartozó Opus Titász Zrt.-t is, amely a környék áramhálózatát üzemelteti. Állításuk szerint mihelyt tudomást szereztek a problémáról, elkezdtek dolgozni a hálózat biztonságosabbá tétele érdekében. Azt is közölték, hogy a környezetvédelem és a madárvédelem kiemelten fontos számukra, így a szükséges fejlesztéseket két-három hónapon belülre ígérték. 

Az aszály nyomán keletkező ivóvíz- és élelemhiány is nagy hatással van a gólyák pusztulására. Az éhező gólyák esetenként lebomló haltetemeket, illetve más madártetemeket kénytelenek enni, s fertőzött vizet isznak, amely mérgek a gólyák lebénulását, s halálát okozhatják.

Tízből kettő – a Nyugati pályaudvaron péntek reggel megkérdezett MÁV-dolgozók közül csak ilyen kevesen vélték úgy, hogy lehet sztrájk hétfőn.