Az atomfegyverek használatát törvénybe iktatták. Az új jogszabály szerint Phenjan nukleáris csapást is végrehajthat egy az országot érő támadás esetén.
A Legfelsőbb Népi Gyűlés által elfogadott törvény szerint az észak-koreai nukleáris csapás „automatikus” lehet az ország elleni „provokáció forrásának megsemmisítésére”. A jogszabály arról is rendelkezik, hogy ha fenyegetés éri az államot, akkor „megelőző csapást” is végrehajthat.
Kim Dzsong Un a KCNA állami hírügynökség szerint azt mondta, az új törvény azt jelenti: „nem lesz többé tárgyalás a nukleáris fegyvereinkről”. Észak-Koreát nukleáris fegyverprogramja miatt kemény nemzetközi szankciók sújtják. Az ország ugyanakkor már az alkotmányában is atomhatalomnak nevezi magát. Az észak-koreai állami média szerint ugyanakkor a most elfogadott törvény tiltja nukleáris fegyverek vagy nukleáris fegyvertechnológia más országoknak történő átadását.
Beszédében Kim azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy kampányt folytat országa ellen, védelmi képességeinek gyengítését és kormányának összeomlását akarja előidézni. Bírálta Dél-Korea azon terveit is, hogy növelje hagyományos katonai ütőerejét és folytassa nagyszabású hadgyakorlatait az Egyesült Államokkal. Ezek a „veszélyes katonai akciók” csak fokozzák a feszültséget - mondta Kim.
Észak-Korea január óta fegyverkísérletek egész sorát hajtotta végre, köztük interkontinentális ballisztikus rakétát is fellőtt. Az országban hivatalosan idén kitört súlyos koronavírus-járványért közben Dél-Koreát tette felelőssé.
Kim Dzsong Un korábban két csúcstalálkozót is tartott Donald Trump volt amerikai elnökkel. A Washington és Phenjan közötti tárgyalások azóta megrekedtek. Bár a Joe Biden által fémjelzett kormányzat jelezte, hajlandó tárgyalni Észak-Koreával, azt nem közölte, hogy az amerikai elnök találkozna-e Kim Dzsong Unnal. A Fehér Ház azt is kijelentette, hogy a Phenjannal való kapcsolatfelvétel kísérletei válasz nélkül maradtak.
Az Egyesült Államok tavaly felülvizsgálta észak-koreai politikáját, és megismételte, hogy a Koreai-félszigetet nukleáris fegyverektől mentessé kell tenni. Joe Biden azt közölte, hogy ezt a diplomácia és a "szigorú elrettentés" ötvözésével kívánja elérni. Kim erre azt válaszolta, hogy országának fel kell készülnie a „párbeszédre és a konfrontációra” egyaránt. A Koreai-félszigeten idén ismét nőtt a feszültség, mivel Phenjan rekordszámú ballisztikus rakétát lőtt ki, amire Szöul és Washington az elmúlt évek legnagyobb közös hadgyakorlatával válaszolt.